Petrol
84.62
-0.48%
Euro
17.7841
-0.33%
Dolar
18.4343
0.11%
Altın
972.39
-0.08%
Borsa
3282
0.00%
Bitcoin
351.600
-0.56%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  TBMM rekor kıracak: 48 saatte 8 yasa çıkacak

  1 Temmuz'da tatile girecek olan Meclis cumartesi gecesi de çalışarak 8 yasayı çıkarma kararı aldı.
  • 27.06.2012 - 09:17
  TBMM rekor kıracak: 48 saatte 8 yasa çıkacak

  TBMM rekor kıracak: 48 saatte 8 yasa çıkacak #1

  Bu ay sonu itibariyle tatile girecek olan Meclis cumartesi gecesi de çalışarak 8 yasayı çıkarma kararı aldı. Tasarılar arasında ses kayıtlarına yayın yasak gibi tartışmalı maddeleri içeren 3. yargı paketi de var.

  3. YARGI PAKETİ

  1 Temmuz'da tatile girecek TBMM, 5 günde 7 ayrı yasa düzenlemesini Meclis'ten geçirme kararı aldı. Meclis'ten geçirilmesi düşünülen yasa teklifleri arasında içerisinde, ses kayıtlarını yayınlayan basın kuruluşlarına 5 yıl hapis cezası öngören tartışmalı bazı maddelerin bulunduğu 3. yargı paketi de var.

  Bugün'den Çetin Çiftçi'nin haberine göre, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 3. yargı paketini hafta sonunda Meclis gündemine getireceklerini söyledi. Muhalefetin bu konuda talepleri bulunduğunu dile getiren Elitaş, "Muhalefetle konuyu görüşeceğiz ve Meclis tatile girmeden paketi yasalaştırmaya çalışacağız" dedi. Elitaş ayrıca uluslararası anlaşmaların onaylanmasını içeren 20 yasa tasarısının da Meclis tatile girmeden yasalaşmasını istediklerini belirtti.

  CMK 250 BELİRSİZLİĞİ

  Cumartesi günü 3. yargı paketinin Meclis Genel Kurulu'ndan geçirilmesinin planlanması, CMK 250 konusunu da yeniden gündeme getirdi. Hükümet içerisinde de görüş ayrılıklarına yol açan özel yetkili mahkemelerle ilgili düzenleme hakkında, bir adım atılıp atılmayacağı merak konusu. Meclis kulislerinde konuşulan 3. yargı paketi Genel Kurul'da görüşülürken verilecek bir önergeyle pakete eklenme ihtimali de var. Hükümetin Adalet Bakanlığı'nda devam ettiğini açıkladığı düzenlemenin enine boyuna tartışılmadan yasalaşmasının doğru olmayacağı belirtiliyor.

  İŞTE O YASA TEKLİFLERİ

  Hükümetin cuma ve cumartesi günleri de dahil gece geç saatlere kadar çalışarak Meclis'ten geçirmeyi planladığı yasalar içerisinde Türk Ticaret Kanunu'nda önemli değişlikler yapan yasa teklifi yer alıyor. Devlet Sırrı Kurulu kurulmasını ve neyin devlet sırrı olacağına Başbakan ve 4 Bakandan oluşan bu kurulun karar vermesini öngören yasa teklifinin de görüşülmesi, genel kurulun gündeminde.

  SEZARYEN DÜZENLEMESİ

  Sezaryenle ilgili düzenlemenin de içinde bulunduğu Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların teşkilat ve görevleri hakkında KHK'da değişiklik yapan tasarı gündeme gelecek bir diğer yasa.

  Meclis ayrıca Harp Akademileri Kanunu'nda değişiklik yapan yasayı, Türk Akreditasyon Kurumu Kanunu'nda değişiklik öngören yasayı ve Lübnan'da UNIFIL kapsamında görev yapan Türk askerinin görev süresinin, 5 Eylül 2012 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi'ni de görüşecek.

  30 bin polis memuru kadrosu ihdas eden, 40 bin öğretmen atamasının 2012'de yapılmasını imkan tanıyan, ilkokul mezunlarının ehliyet almalarına olanak veren ve Sayıştayíın denetim alanıyla ilgili düzenlemelerin yer aldığı torba yasa da Meclis'in çıkarmayı planladığı yasalar arasında.


  Görüş Bildir