Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu oldu

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu oldu

12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandumla Anayasa mevzuatına giren kamu başdenetçiliği (ombudsman) için ilk seçim yapıldı. TBMM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada Yargıtay Üyesi Mehmet Nihat Ömeroğlu ombudsman oldu.

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu oldu258 OYLA KAMU DENETÇİSİ

Kullanılan 279 oyun 258'ini Mehmet Nihat Ömeroğlu, 14'ünü Halime Nuray Turcan aldı. 2 oy boş çıktı, 5 oy geçersiz sayıldı. Bu sonuçla Ömeroğlu, Kamu Başdenetçisi oldu.

AK PARTİ GÜL'ÜN DANIŞMANINI ELEMİŞTİ

AK Parti, Türkiye'nin ilk ombdusmanı adayları arasında bulunan Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz'ı son elemeye kalan üç aday arasına bırakmamıştı.. Bu kararda muhalefetin Yılmaz'a destek verip iktidar partisinin adayı olan Mehmet Nihat Ömeroğlu'nun seçilememe riskinin etkili olduğu iddia edilmişti.

Kamu Başdenetçiliği için ilk aşamada 35 kişi adaylık başvurusu yapmıştı. Meclis Dilekçe ve İnsan Hakları Karma Komisyonu, aday sayısını üçe indirmişti.

MEHMET NİHAT ÖMEROĞLU KİMDİR

Antakya'da 1947 yılında doğan Ömeroğlu, Antakya Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun olan Ömeroğlu, Antakya hakim adayı olarak mesleğe başladı. Ömeroğlu, sırasıyla Lice, Azdavay, Ulukışla, Enez, Pınarhisar, Gaziantep, Bursa hakimliği ile Adalet Bakanlığı Hukuk ve Ceza İşleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Ömeroğlu, 2005 yılında Yargıtay üyeliğine seçildi.

DİNK DAVASI HAKİMİ

Suikaste kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 301. maddeden aldığı cezayı onaylayan 18 Yargıtay hâkiminden biri olan Mehmet Nihat Ömeroğlu'nun oğlunun nikahında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şahitlik yapmıştı.