Euro
9.351
-0.39%
Dolar
7.8316
-0.51%
Altın
448.05
-2.18%
Borsa
1.336
-0.46%
Bitcoin
132.860
-2.52%
13ºC
İstanbul
Güneşli 13 C

  Tensip etmek ne demek? TDK Tensip kelimesinin anlamı nedir?

  Tensip kelimesi günlük yaşamda çok sık kullanılmasa da birçok kaynakta karşılaşmak mümkündür. Peki, tensip ne demek? TDK'ya göre tensip etmek kelime anlamını nedir soruları merak ediliyor.
  • Haber Merkezi
  • 10.11.2020 - 14:31
  • Güncelleme : 10.11.2020 - 14:32
  Tensip etmek ne demek? TDK Tensip kelimesinin anlamı nedir?

  Tensip kelimesi eski dönemlerden bu yana hala kullanılmaya devam eden bir kelimedir. Vatandaşlar zaman zama tensip , tensip etmek ne demek araştırması yapmaktadır.

  TENSİP NE DEMEK?

  Tensip Arapça kökenli bir kelimedir. Dilimizde hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle hukuk alanında birçok metinlerde rastlamak mümkündür.

  Aynı zamanda hukuk alanında bu kelime tensip zaptı olarak kullanılır. Tensip zaptı davaların açılması ile birlikte mahkemelerin ilk duruşma öncesi tuttuğu tutanak anlamlarında kullanılır.

  Tensip kelimesi kelime anlamı olarak Türk Dil Kurumu sözlüklerinde belirtilmiştir. Türk Dil Kurumu sözlüklerine göre tensip yaraştırma manasında kullanılmaktadır.

  Yaraştırma kelimesi tensip kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Bu sebeple cümle içerisinde aynı anlamı barındırdığı için tensip kelimesi yerine yaraştırma kelimesi kullanılabilir.

  Tensip etmek ne demek? TDK Tensip kelimesinin anlamı nedir? #1

   

  TDK TENSİP ETMEK ANLAMI NEDİR?

  Türk Dil Kurumunda tensip kelimesi dışında tensip etmek kelimesinin anlamı da belirtilmiştir. Tensip etmek Türk Dil Kurumu sözlüklerinde şu şekilde açıklanmıştır:

  - Uygun bulmak, uygun görmek, münasip görmek

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir