Terör uzmanı Arıboğan: Aygün'ü BDP'liler kurtarsın

Terör uzmanı Arıboğan: Aygün'ü BDP'liler kurtarsın

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Tunceli'nin Ovacık İlçesi'nden kente dönüşünde PKK'lılarca kaçırıldı. Aracının önü kesilen Aygün 'Birkaç gün bizim misafirimiz olacaksın. Direnmeden bizimle gel' diyen 2 terörist tarafından ormanlık alana götürüldü.

KÜRT KÖKENLİ MİLLETVEKİLLERİNE GÖZDAĞI

Terör uzmanı ve Akşam yazarı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, CHP'li Aygün'ün kaçırılmasını 'AKP ve CHP'nin Kürt kökenli milletvekillerine gözdağı mesajı' olarak yorumladı.

Arıboğan, devletin pazarlık yapmayacağını, Aygün'ün serbest bırakılması için ise BDP'nin devreye girerek bütün gücünü kullanması gerektiğini vurguladı.

Arıboğan, olayla ilgili merak edilen soruları cevapladı:

Terör örgütü neden adam kaçırır?
Terör örgütleri propaganda yapmak için adam kaçırır, özellikle de uzun vadeli propaganda imkanı açısından devlet görevlilerini seçmeye çalışırlar, burada amaç güç gösterisidir.

Neden milletvekili hedefte?
Örgüt daha önce de asker, kaymakam ve öğretmen kaçırmıştı. Devlet görevlilerini seçmelerinin amacı var. Özellikle milletvekili seçerek devletin en üst düzey isimlerinden birini bile hedef yapabildiklerini göstermek istiyorlar. Bir yandan da gözdağı vermeye çalışıyorlar.

BDP'LİLER DE BU DURUMDAN HİÇ HOŞNUT DEĞİL

Rehineleri uzun tutarlar mı?
Kaçırdıkları kişinin kim olduğuna bağlı. Normalde milletvekili kaçırınca uzun süre ellerinde tutmak isterler, ancak bu kez durum farklı... Örgüt ve ona yakın ajanslar olayı 'Gözaltı', 'Alıkonulma' ifadeleriyle açıklıyorlar. Bir süre kendilerinden bahsettirdikten sonra bırakacaklarını tahmin ediyorum. BDP'liler de bundan hiç hoşnut değillerdir.

Terör örgütleri rehineleri öldürür mü?
Yerine ve durumuna göre değişir. Burada böyle bir ihtimal bence yok denecek kadar az. Zannederim Aygün'ü kaçırarak AKP ve CHP 'deki diğer Kürt vekillere mesaj vermek istiyorlar.

DEVLET PAZARLIK YAPMAZ, BDP DEVREYE GİRMELİ

Peki şimdi devlet ne yapmalı?
Devlet pazarlık yapmaz. Aksi halde şantaja boyun eğmiş olur. Devlet soğukkanlılıkla vekili kurtarmaya çalışmalı ama burada asıl iş BDP'lilere düşüyor. BDP'liler devreye girmeli bütün güç ve etkinliklerini kullanarak milletvekilini serbest bıraktırmalı.