Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
414.594
0.09%
19ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 19 C
  Teröristi yakalatana ödül verilecek

  Teröristi yakalatana ödül verilecek

  Terörle mücadelede ABD'deki gibi 'wanted' dönemi başladı. Terör suçunun aydınlatılmasına yardımcı olana ödül verilecek.
  • Haber Merkezi
  • 31.08.2015 - 03:05

  Teröristi yakalatana ödül verilecek #1

  Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suç faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara veya yerlerini, yahut kimliklerini bildirenlere para ödülü verilmesine dair İçişleri Bakanlığı yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlandı.

  ÖDÜL KOMİSYONU

  Buna göre, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısının başkanlığında; Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığının belirleyeceği üyelerden oluşan 'ödül komisyonu' kurulacak.

  KOLLUK BİRİMİNDEN ÖDÜL İÇİN ÖNERİ

  İhbar üzerine bir teröristi yakalayan kolluk birimi, ödül için komisyona öneride bulunacak. Komisyon ihbarcıya ödül verilip verilmeyeceğini kararlaştıracak.

  Ödülün miktarı sağlanacak bilgi, aydınlatılacak suç veya ihbar edilecek fail dikkate alınarak belirlenecek.

  ÖDÜL 4 MİLYON TL'YE ÇIKABİLİR

  Terör örgütü üyelerinin yakalanması ya da kimliklerinin deşifresini sağlayan ihbarcılara verilecek miktar ise 200 bin TL'yi geçemeyecek. Fakat ödülün miktarı, Ödül Komisyonunun önerisi ve İçişleri Bakanının onayı ile 20 katına kadar artırılabilecek.

  BİRDEN FAZLA ÖDÜL

  Eğer ihbarcı, birden fazla suçun aydınlanmasına veya birden fazla failin yakalanmasına yardımcı olursa, ödül miktarı aydınlatılmasına yardımcı olduğu her suç ve fail için ayrı ayrı belirlenebilecek.

  GİZLİ TUTULACAK

  Ayrıca, ödül verilen kişilerin kimlikleri gizli tutulacak.

  MEMURA PARA YOK

  Ödül Komisyonu ayrıca ihbarcı kişinin suça yardımcı olmaması, geçici köy korucuları hariç kolluk, askeri personel veya terörle mücadele ile görevli kamu personeli olmaması unsurlarını arayacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir