Petrol
110.91
0.12%
Euro
17.3299
1.73%
Dolar
16.1161
1.20%
Altın
967.22
1.94%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
478.018
1.59%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C
  Teröristlerin keşfettiği yeni yöntem: İkiz plaka

  Teröristlerin keşfettiği yeni yöntem: İkiz plaka

  Teröristlerin kullandığı ikiz plaka uygulaması, polisin kontrolünden kurtulmanın en kolay yöntemi oldu..
  • 14.03.2016 - 17:40

  2000'lere kadar suçlular sahte plaka ve şasi numarası değiştirilmiş araç yöntemlerini kullanıyordu ancak bunlar hem riskli, hem masraflı hem de zordu.

  TERÖRİSTLER İKİZ PLAKAYI KEŞFETTİ

  Bu nedenle yeni arayışlara giren suç dünyası, bir süre önce 'ikiz plaka'yı keşfetti. Milliyet'ten Tolga Şardan konuyla ilgili bir haber hazırladı. Haber şöyle:

  YA ÇALINIYOR YA DA BENZERİ HAZIRLANIYOR

  İkiz plaka uygulamasında, çalınan bir aracın aynı marka ve modeldeki benzeri bir araçta ya takılı olan plaka çalınıyor ya da plakanın benzeri hazırlanıyordu. Özellikle MOBESE kameralarındaki kayıtlardan kurtulmayı sağlayan ikiz plakalı araçlara ait hazırlanan sahte araç ruhsatları, şüpheli olarak durdurulan aracın plakasının veri tabanında 'sağlam' görünmesini sağlıyordu.

  Teröristlerin keşfettiği yeni yöntem: İkiz plaka #1

  ELDE EDİLMESİ VE TAKILMASI KOLAY

  İkiz plakaların elde edilmesi ve araçlara takılması da oldukça kolay bir yöntem. Türkiye'de kişi ya da kurumlar, karayolu trafik sisteminde kullandıkları her türlü motorlu kara nakil vasıtasını devletin trafik sistemine kayıt yaptırmak zorunda. Trafik sistemine kaydı yapılan tüm motorlu kara nakil araçlarına sicil kaydı karşılığında plaka tahsisi yapılır.

  DEVLETLE ANLAŞMALI FİRMALARCA BASILIYOR AMA...

  Bu plakalar, devletin belirlediği şekilde yine devletin anlaşma yaptığı firmalar tarafından ücret karşılığında 'sahteliği önlemeyi sağlayan hologramlı' halde basılır. Ancak çevrenize dikkatli bakarsanız, devletin belirlediği tip ve modelde olmayan pek çok plaka çeşidini görmek mümkün.

  SEKTÖR OLUŞMUŞ DURUMDA

  İkiz plaka sektöründe işleri sadece ikiz plaka basmak olan kişiler var. İkiz plakalı bir araçla düzenlenen saldırıda öldürülen Kandıra cezaevi Müdürü İsmet Aktürk'le ilgili soruşturmada da karşımıza böyle bir isim çıkıyor. Hatay Reyhanlı'da dedesine ait plaka basım atölyesinde çalışan A.B.Ö.'nın gözaltına alındığında anlattıklarına bakalım...

  İŞTE BİR İKİZ PLAKACININ ANLATTIKLARI

  "İki yıldır bu işi yapıyorum. Dedemden gizli olarak geceleri atölyeye girip resmi mühür ve hologramlı boş plakalar hazırlıyorum. Ankara'da sadece 1 kişi ile çalıştım. Plaka başına 20-50 lira alıyorum. Ankara'dan gelen talebe göre kimi zaman 50, kimi zaman 100-200 boş plaka hazırlayıp gönderiyorum."

  HATAY'DA HOLOGRAM, ANKARA'DA RAKAM

  Sahteci A.B.Ö'nün de anlattığı gibi, plakalar Hatay'dan sadece hologram ve mühür basılarak boş olarak Ankara'ya gönderiliyor. Harf ve rakam basımı Ankara'da yapılıyor. Aslında işlemin bu kısmı da yasa dışı, çünkü her kentin mühürlü plakası sadece o kentte kullanılabiliyor. Ancak trafikte bu mühürlerin kontrolü pek mümkün değil ve bu nedenle sahteciler rahat hareket edebiliyor.

  ŞOFÖRLER ODASI'NDAN İKİZ PLAKA İTİRAFI

  Malatya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şevket Keskin, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada ikiz plaka kullanımı uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini söylemişti. Keskin şunları itiraf etmişti:

  EMNİYET'İN MÜHRÜ KALDIRILDI

  "İçişleri Bakanlığınca 2011 yılında ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle tescil plakalarında işlemi yapan tescil kuruluşunun, yani emniyetin mührünün aranması zorunluluğu kaldırılmıştı.

  DENETİM YAPILSA BİNLERCE İKİZ PLAKA ÇIKAR

  Bu değişiklikle plakalarda güvenlik sistemi ortadan kalkmıştır. Otomobillerin ve araçların plakaları istismara açık hale getirilmiştir. Bugün bile ciddi bir denetim yapılsa piyasada aynı plakadan, yani bombalı olayda kullanılan araçtaki ikiz plaka gibi binlerce araç olduğu görülecektir.

  "TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İŞİNE YARIYOR"

  O dönem yapılan uygulamanın yanlış olduğunu dile getirmemize rağmen maalesef İçişleri Bakanlığındaki o dönemin bürokratları bu durumu anlamak istemediler, uyarıları dikkate almadılar. İçişleri Bakanlığı'nın 2011 yılında yaptığı değişiklik maalesef terör örgütlerinin ve dolandırıcıların işini kolaylaştırmıştır. Acilen yönetmenlik değişikliği yapılarak eski uygulamaya yeniden dönülmelidir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir