Petrol
94.92
-3.29%
Euro
18.2535
-0.80%
Dolar
17.961
0.16%
Altın
1.027
-1.15%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
435.476
-0.66%
24ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 24 C
  THY'nin patronu uçakta vekil krizi ile ilgili konuştu

  THY'nin patronu uçakta vekil krizi ile ilgili konuştu

  THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, AK Parti'den istifa eden milletvekili Muhammed Çetin'in uçaktan indirilmesine neden olan krizi NTV'ye anlattı.
  • 15.04.2014 - 09:38

  THY nin patronu uçakta vekil krizi ile ilgili konuştu #1

  Ak Parti'den istifa eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Muhammed Çetin'in uçaktan indirilmesiyle ilgili Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'dan bir açıklama geldi. NTV'de Mehmet Barlas'ın sunduğu '45 Dakika' programına konuk olan Topçu, THY uçağının 3 saate yakın bir süre rötar yapmasına neden olan krizi anlattı. "Yolcularımızın bu şekilde mağdur olmasını istemiyoruz" diyen Topçu, Çetin'e bir daha bilet satmamayı düşündüklerini söyledi.

  "İSTEDİĞİ GAZETEYİ ALAMAYINCA BÖYLE YAPIYOR"

  Topçu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: "THY devlet şirketi olduğu zaman bir yönetmeliği vardı. Bu yönetmeliği göre, ekonomi sınıfından bilet alan milletvekili ve üst düzey bürokratlar otomatik olarak bir üst sınıfa geçirilirdi. Yani 'business class'a geçirilirdi. THY'nin özel bir şirket olmasıyla 2006 yılında bunun dayanağı kalmadı. Ama biz milletvekillerimizin mağdur olmaması adına bu geleneği devam ettirme kararı aldık. Şu anda bunun hiçbir yasal dayanağı yok. THY'nin tek taraflı verilen bir hizmet bu. Bugün bir karar alınsa ve uygulama kaldırılsa herhangi bir yükümlülüğü yok. Bu arkadaşımız da istediği gazeteyi bulamayınca bunu bir reklam ve siyasi bir gösteri haline getirdi. Bütün uyarılara rağmen bu huyundan vazgeçmedi. Birçok uçakta bunu yaptığına yönelik tespitlerimiz var, bunun sonucunda da THY 'upgrade' hakkını kaldırdı. Burada en çok sorulan soru THY bu 'upgrade' hakkını kaldırabilir mi? Böyle bir hak yok zaten olmayan bir şey kalkmadı. Artık bu hizmeti vermiyoruz biz. 2-3 defa bu arkadaşımız ekonomi biniş kartı almasına rağmen 'business' koltuğuna oturup bütün uyarılara karşın yerinden kalkmıyor. Milletvekilinin THY uçağına binme savaşı sürüyor.

  "BU ARKADAŞIMIZA BİR DAHA BİLET SATMAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"

  Ayrıca uçuş güvenliğini hiçe sayarak kendine yakın gördüğü TV'lere telefonla canlı yayınla bağlantı yapıp görevli arkadaşlara tehditte bulunuyor. En son 2 gün önce Şikago uçağımız 2 saat 45 dakikaya yakın rötar yapmış. Bütün raporlara baktım, bu rötar arkadaşımızın ekonomi sınıfından bilet alıp 'business'ta oturma ısrarından kaynaklanıyor. Bunun üzerine kaptan pilot polisten yolcunun indirilmesini talep etti. Biliyorsunuz kaptan pilot eğer bir yolcuyu uçurmak istemezse o yolcunun uçaktan inmesi gerekiyor. Buna da direnerek uçaktaki 250'ye yakın yolcunun ABD'deki bağlantılarını felç etti, çok büyük bir zarar meydana geldi. Türk Hava Yolları olarak biz hukuk çerçevesi içinde bunu, bir daha yolcularımıza yaşatmak istemiyoruz. Gerekirse, bu arkadaşımızın Türk Hava Yolları'nda uçmaması için, bilet satmamayı düşünüyoruz.

  THY nin patronu uçakta vekil krizi ile ilgili konuştu #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir