Euro
10.3166
-0.17%
Dolar
8.6421
-0.09%
Altın
495.46
0.14%
Borsa
1.402
-0.53%
Bitcoin
291.921
3.64%
26ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 26 C
  Ticari taksilere koronavirüs kısıtlaması getirildi

  Ticari taksilere koronavirüs kısıtlaması getirildi

  İstanbul, İzmir ve Ankara'da plakaların sonuna göre; bir gün tek rakamla bitenler, bir gün çift rakamlar bitenler trafiğe çıkacak.
  • AA
  • 29.03.2020 - 20:41
  • Güncelleme : 29.03.2020 - 20:41

  İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 81 ilin valiliğine koronavirüs tedbirleri kapsamında taksilerle ilgili yeni bir genelge daha gönderildi.

  Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının en temel özelliğinin, fiziksel temas, hava yolu ve benzeri yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının hızlı artması olduğuna dikkati çekildi.

  SOSYAL İZOLASYONUN ÖNEMİ

  Genelgede, virüsün yayılmasını engellenmenin en etkili yolunun ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak, sosyal izolasyonun sağlanması olduğu vurgulandı. Sosyal izolasyonun sağlanmadığı hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin arttığına değinilen genelgede, bunun da vatandaşların hayatlarını kaybetme riskiyle toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olabileceğine dikkati çekildi.

  BİLİM KURULU'NUN TAVSİYELERİNİN ARDINDAN...

  Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin artırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için aşağıdaki ek tedbirlerin alınmasına karar verildiğine işaret edilen genelgede, alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

  İSTANBUL, ANKARA, İZMİR'DE TAKSİLER PLAKAYA GÖRE TRAFİĞE ÇIKACAK

  "30 Mart Pazartesi saat 00.01'den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde kayıtlı ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidilecek. Birinci gün olan 30 Mart Pazartesi saat 00.01'den 30 Mart pazartesi saat 24.00'e kadar plakasının son rakamı tek olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek.

  Belirtilen saatten sonra plakasının son rakamı çift olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edecek. İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerimizde de konu valiler tarafından değerlendirilerek ihtiyaç duyulması halinde belirtilen kapsamda kararlar alınarak uygulanabilecek."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir