Dolar
7.1905
-0.527%
Euro
8.4996
-1.3097%
Altın
2051.82
-0.553%
Borsa
1036.71
0.2233%
G. Altın
472.777
-1.3872%
Bitcoin
84392.72
-1.3665%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C
  Toktamış Ateş hayatını kaybetti

  Toktamış Ateş hayatını kaybetti

  Prof. Dr. Toktamış ATeş hayatını kaybetti..
  • 19.01.2013 - 10:01
  Toktamış Ateş hayatını kaybetti

  Toktamış Ateş hayatını kaybetti #1

  Bir süredir tedavi gören gazeteci Toktamış Ateş dün gece saat 02:00 sularında yoğun bakım ünitesinde organ yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

  İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Toktamış Ateş, ayağındaki yaralar nedeniyle ameliyat oldu. Ateş, Çapa Tıp Fakültesi'nde yoğun bakımda kaldı.

  YARALARI KAPANMIYORDU

  En son hastaneye gittiğinde diz altındaki damarların neredeyse bitme aşamasına geldiği fark edildiğini belirten Ateş, kendisi ile ilgili yayınladığı mesajda "Ayağıma kan gitmediği ve yaraların da bu yüzden iyileşmediği ortaya çıktı. Acilen ameliyata aldılar. Hem bacağımın üst kısmından damar alarak aşağıya naklettiler, hem de plastik damar taktılar. Yaralarımın kapanması için önümde bir ay daha var" demişti.

  BAŞÖRTÜSÜ EYLEMLERİNE DESTEK VERDİ

  Toktamış Ateş, 90'lı yıllardan itibaren türbanla ilgili tartışmalarda ezber bozan adımlar atan ender isimlerden birisiydi. Katıldığı bir çok tartışma programında türban takmanın çok temel bir hak olduğunu kaydeden Ateş, bir çok başörtüsü eylemine de bizzat destek vermişti. Öyle ki bu desteği verdiği dönemde görev yaptığı İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nü ise dönemin en şahin ulusalcılarından Kemal Alemdaroğlu yapıyordu.

  ALEMDAROĞLU ÇALIŞTIĞI BÖLÜMÜ KAPATTIRDI

  Yasakların başladığı o yıllarda İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde görevli olan Ateş, Kemal Alemdaroğlu’nun yaptığı uygulamalara karşı kendisiyle hiç geçinemediğini anlatmıştı. Alemdaroğlu, İstanbul Üniversitesi’nde o zaman Ateş’in başkanlığını yaptığı bölümü bile kapatmıştı. Ateş, o dönemde Alemdaroğlu’yla yaşadıklarını şöyle açıklamıştı: “Rektör olduktan sonra bir garip havaya girdi ve maalesef sosyal bilimlere karşı olumsuz bir tavrı vardı. İstanbul siyasalı, hukuku, bizi iktisat fakültesine çok yaraladı ve benim bölümüm, uluslararası ilişkiler bölümünü de fevkalade sudan sebeplerle diğer altı bölümle beraber kapattırdı. Senatodan bu kararı kendi başına aldı. Kemal Alemdaroğlu’nun yönetim tarzına da, Atatürkçülük anlayışına da, her şeyine karşıydım. Bu eninde sonunda ciddi çatışmaya götürdü. Çok şükür onun kırdığı her şeyi biz yeniden yapıştırdık. Hem lisansta, hem lisans üstünde eğitimimize başladık. Zaman bir şeyleri düzenliyor, onarıyor. Tabiî yaradan akan kanla kalıyor iş. Çok üzüntü verdi, değmezdi...”

  "KANUNLARDA BAŞÖRTÜ YASAĞI YOK" DEMİŞTİ

  Toktamış Ateş, okullardaki başörtüsü yasağıyla ilgili kanunlarda  herhangi bir düzenleme olmadığını, yasağın Anayasa Mahkemesi tarafından ortaya çıkarıldığını ifade etmişti. “Aslında kanunlarımıza başörtüsüyle ilgili bir düzenleme hükmü yok. ‘Başörtüsüyle okula girmek yasaktır’ gibi bir kanun mevcut değil. Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının sebebi, Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı yorum ve sonuçlardan ibaret” diyen Ateş,: “Kızların özgürce üniversitelerde okuyup eğitim almalarının önünün kesilmemesi gerekiyor.” görüşlerini savunmuştu.

  Toktamış Ateş'ten türban yorumu

  Toktamış Ateş hayatını kaybetti #2

  Görüş Bildir