TSK'dan Fethullahçı askerler iddiaları için açıklama

TSK'dan Fethullahçı askerler iddiaları için açıklama

Gazeteci yazar Rasim Ozan Kütahyalı, geçtiğimiz günlerde Rus uçağını Fethullahçı bir F-16 subayının düşürdüğünü, F-16 pilotlarının yüzde 50'sinin Fethullahçı olduğunu ve bu pilotların 2016'da temizleneceğini yazmıştı.

Kütahyalı ayrıca Hulusi Akar direnmeye kalkarsa istifasını vereceğini ifade etmişti.

"FETHULLAHÇILAR DARBE YAPACAK" DEDİLER

Ardından bu söylenti kulaktan kulağa yayıldı. "Fethullahçılar darbe yapacak" söylentisine dönüşerek giderek arttı.

Bunun üzerine TSK'dan çok sert bir açıklama geldi.

YASA DIŞI OLUŞUMLARA TAVİZ VERİLMEYECEK

Açıklamada "Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir" denildi.

Ayrıca "haddini aşan haber ve yorumları yapanlar hakkında hukuki işlemler başlatılmış ve suç duyurusunda bulunulduğu" ifade edildi.

İşte açıklamanın tamamı:

"OPERASYONLAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR"

Ülkemizin ve milletimizin birlik, bütünlük ve güvenliği için, görevlerinin ifasında Anayasa'da belirtilen hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve demokratik toplum olmanın gerekleri prensiplerine bağlılığı temel esas alarak, Anayasa ve yasalar çerçevesinde kendisine verilen görevler doğrultusunda yurt içinde ve sınır ötesinde teröristle mücadele eden TSK; bazı il ve ilçelerde de gece gündüz demeden, hiç bir zorluğa aldırmadan, her türlü fedakarlık ve kahramanlığı göstererek, polis ve korucularla omuz omuza operasyonlarını aralıksız sürdürmektedir.

"ASKERLERİN MORAL VE MOTİVASYONLARI OLUMSUZ ETKİLENİYOR"

Hal böyle iken bazı medya organlarında hiç bir dayanağı olmadan yapılan haber ve yorumlar doğal olarak kahraman silah arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu olumsuz etkilemekte, tüm mensuplarımızı rahatsız etmektedir.

"YASA DIŞI OLUŞUMLARA ASLA TAVİZ VERİLMEYECEK"

Milletinin engin sevgi ve güveninden güç alan, demokrasiye bağlılığını her ortamda dile getiren Türk Silahlı Kuvvetlerinde idari ve adli mekanizmalar sürekli ve etkin olarak çalıştırılmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinde disiplin, mutlak itaat ve tek emir komuta esastır. Hiçbir yasa dışı, emir-komuta hiyerarşisi dışı oluşum ve/veya harekete taviz verilmesi söz konusu değildir.

"HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILDI"

Bambaşka saiklerle yapıldığı anlaşılan ve hiçbir hukuki, insani, vicdani ve akli dayanağı olmayan, basın etiğinden ve üslubundan uzak, haddini aşan haber ve yorumları yapanlar hakkında hukuki işlemler başlatılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."