TSK'dan Patriot açıklaması

TSK'dan Patriot açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye'ye gelecek 'patriot' füzelerine yönelik bir açıklama yaptı. "Bu savunma amaçlı bir tedbirdir." diyen TSK, NATO heyetinin Patriotlar için yarın geleceğini de açıkladı.

İşte TSK'dan yapılan o açıklama

MEVZİ KEŞİFLERİ BAŞLAYACAK

Hava savunma sistemimizin NATO tarafından desteklenmesi maksadıyla, ülke olarak yapılan resmi talebimizin, NATO müttefiklerimiz tarafından olumlu karşılanması sonucunda, 27 Kasım 2012 tarihinde, Türk ve NATO müttefiklerinden oluşturulacak heyetle Patriot Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılabileceği mevzi keşiflerine başlanacaktır.

SAVUNMA AMAÇLI BİR TEDBİR

Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılması sadece Suriye'den kaynaklanabilecek olası hava ve füze tehditlerine karşı, tamamen savunma amaçlı bir tedbir olup "Uçuşa Yasak Bölge" uygulaması veya taarruzi bir harekât için kullanılması söz konusu değildir.

NATO DAİMİ HAVA SAVUNMA PLANINA UYGUN OLACAK

Bahse konu sistemlerle birlikte ülkemize gelecek yabancı askerlerin, NATO SOFA antlaşmasına uygun olarak hazırlanacak bir mutabakat muhtırası (MOU) kapsamında, NATO Daimi Hava Savunma Planına uygun olarak görevlendirilmeleri sağlanacaktır.

PERSONEL, SÜRE, MEVZİLER KEŞİFTEN SONRA BELİRLENECEK

İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin konuşlandırılacağı bölgeler, sistemlerin miktarı, ülkemize gelecek yabancı personel sayısı ve konuşlanma süresi, icra edilecek olan mevzi keşif faaliyetleri sonucunda belirlenecektir.

İntikal ettirilecek Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin Türk Hava Savunma Sistemleriyle entegre edilmesi, komuta kontrolü ve angajman kurallarına ilişkin çalışmalar NATO çerçevesinde sürdürülmektedir.