TSK'nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

TSK'nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

Temelleri, 1848 yılında Kara Harp Akademisi'nin kurulmasıyla atılan Harp Akademileri Komutanlığı bünyesinde 1864'te Deniz Harp Akademisi, 1937'de Hava Harp Akademisi eğitim vermeye başladı.

TSK'NIN BEYİN TAKIMI

Türk ordusunun ''beyin takımı''nın yetiştiği Harp Akademileri Komutanlığı'nda subaylara, birinci sınıfta ağırlıklı taktik seviyede, ikinci sınıfta ise operatif ve stratejik birlik ve karargahlar seviyesinde müşterek harekat ağırlıklı eğitim veriliyor.

KARE KARE HARP AKADEMİLERİNDEN ÇOK ÖZEL FOTOĞRAFLAR

165 YILLIK TARİHİ VAR

Dünya orduları arasında emsallerine göre özel bir yeri bulunan TSK'nın üst düzey harp sanatı, bilim ve ihtisas kuruluşu olan ve 165 yıllık tarihe sahip Harp Akademileri Komutanlığı'nda, Türk subayların yanı sıra dost ve müttefik ülkelerden gelen askerler de eğitiliyor.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DE BU OKULDAN YETİŞTİ

Lisans düzeyinde 4 yıl süreli eğitim ve öğretim yapan Kara, Deniz ve Hava Harp okullarından mezun subaylar, 5 yıllık hizmetlerini tamamlamalarının ardından Kuvvet Harp Akademileri giriş sınavlarına katılmaya hak kazanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere asker kökenli cumhurbaşkanları, genelkurmay başkanları ile yabancı ülkelerin üst düzey askeri ve siyasi yöneticilerinin mezun olduğu Harp Akademileri Komutanlığı, bünyesinde, Kara, Deniz ve Hava Kuvvet Harp akademileri, Silahlı Kuvvetler Yüksek Sevk ve İdare Akademisi, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nü (SAREN) de barındırıyor.

TSK'nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

NE EĞİTİMİ VERİLİYOR

Türk ordusunun “beyin takımı”nın yetiştiği Harp Akademileri Komutanlığı'nda subaylara, birinci sınıfta ağırlıklı taktik seviyede, ikinci sınıfta ise operatif ve stratejik birlik ve karargahlar seviyesinde müşterek harekat ağırlıklı eğitim veriliyor. Harp Akademileri Kanunu'nda yapılan değişiklikle 2003'te kurulan SAREN'de subaylar, İstanbul ve yakın bölgede konuşlu çeşitli üniversitelerden gelen öğretim üyelerinden dört ana bilim dalında, altı yüksek lisans ve iki doktora programında eğitim alıyor.

Akademinin Yükseköğretim Kurulu'nca da kabul edilen yüksek lisans programları arasında “Uluslararası İlişkiler”, “Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Stratejileri”, “Savunma Kaynakları Yönetimi”, “Harp ve Harekat Hukuku”, “Harp Tarihi ve Strateji” ile “İstihbarat” yer alıyor. Doktora programları ise “Uluslararası İlişkiler” ve “Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Stratejileri”nden oluşuyor.

TSK'nın beyin takımı bu okulda yetişiyor

KİMLER EĞİTİM GÖRÜYOR

Bugüne kadar SAREN yüksek lisans programlarından 139, doktora programlarından 6 öğrenci mezun oldu. SAREN'in halen biri Azerbaycan vatandaşı olmak üzere 95 yüksek lisans ve 54 doktora öğrencisi eğitim görüyor. Öğrencilerin yüzde 44'ü asker, yüzde 56'sı ise sivillerden oluşuyor. Öğrencilerin büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu Harp Akademileri Komutanlığı'nda bir de bayan subay, kurmay olabilmek için eğitim alıyor.