Dolar
7.6582
0.4301%
Euro
8.9072
0.0449%
Altın
1861.75
-0.3271%
Borsa
1124.17
0.4117%
G. Altın
458.493
0.117%
Bitcoin
82269.16
1.0116%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Türk halkı Suriye'ye müdahaleye ne diyor

  Türk halkı Suriye'ye müdahaleye ne diyor

  Konsensus'un yapmış olduğu gündem araştırmasından çarpıcı sonuçlar çıktı.
  • 10.09.2012 - 08:51

  Türk halkı Suriye ye müdahaleye ne diyor #1

  Konsensus'un Habertürk için yaptığı 'Türkiye Gündemi Araştırması Eylül 2012-'Suriye'de İç Savaş-PKK Terörü' başlıklı araştırmasının sonuçları açıklanmaya devam ediyor.

  Türk halkı Suriye ye müdahaleye ne diyor #2TÜRKİYE'NİN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNU: TERÖR

  İşte araştırmanın en dikkat çekici sorularından biri: "Sizce Türkiye'nin çözülmesi gereken en önemli üç sorunu hangisidir?'' Haziran ayında listenin ikinci sırasında bulunan ''Terör/Güneydoğu'' sorunu büyük bir artış göstererek yüzde 83.5 ile birinci sıraya yerleşti. İkinci sırada yüzde 20.7 ile 'Enflasyon/Hayat Pahalılığı' bulunuyor. Bir önceki araştırmada zirvede bulunan 'İşsizlik' ise yüzde 20.2'ye geriledi ve üçüncü sırada yer aldı.

  Türk halkı Suriye ye müdahaleye ne diyor #3TÜRKİYE, SURİYE'YE MÜDAHALEDE BULUNMASIN

  Konsensus, Türkiye'nin güney komşusu Suriye'de 1.5 yıldır süren ve on binlerce insanın hayatına neden olan iç savaşı da anket katılımcılarına sordu. "Sizce Türkiye, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle Suriye'ye askeri müdahalede bulunmalı mıdır?'' sorusuna yanıt verenlerin yüzde 79.9'u "Hayır, bulunmamalıdır'' yanıtını verdi. "Evet, müdahalede bulunmalıdır'' diyenlerin oranıysa haziran ayı araştırmasına göre yüzde 2.9 puan azalarak yüzde 20.1'e geriledi.

  ERDOĞAN YÜZDE 58 DEMİŞTİ

  Öte yandan geçtiğimiz hafta Kanaltürk canlı yayınına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk halkının yüzde 58'inin Suriye'ye müdaheleye sıcak baktığını ifade etmişti.

  GAZİANTEP'TEKİ SALDIRI EN ÖNEMLİ OLAY

  Ankete katılanlara, "Son bir ay içerisinde Türkiye'de gündemi belirleyen en önemli üç olayın hangileri olduğunu düşünüyorsunuz?'' sorusu yöneltildi. Araştırmaya göre gündemin ilk sırasına yüzde 59 ile 'Gaziantep'teki bombalı saldırı' oturdu. İkinci sırada yüzde 28.3 ile 'PKK'nın Foça'da düzenlediği saldırı' yer aldı. Ankete katılanlar üçüncü gündem maddesi olaraksa yüzde 23.4 ile Suriye'de yaşanan iç savaşı gösterdi. Onu, Hakkâri-Şemdinli'de yaşanan olaylarla Dağlıca sınır karakoluna PKK'nın gerçekleştirdiği saldırı izledi.

  TERÖRÜN SORUMLUSU BDP

  'Peki hangi sorunun çözümüne hangi parti engel?' Ankete katılanlar PKK teröründen BDP'yi sorumlu tutarken; enflasyon/hayat pahalılığı, işsizlik, rüşvet ve yolsuzluk, gelir dağılımındaki eşitsizlik, etnik köken ayrımı, laikliğin korunması, eğitim, demokrasi/fikir özgürlüğü, asayiş/güvenlik, sosyal güvenlik/sağlık, dinin korunması, belediye hizmetleri sorunlarının çözümünde en büyük engel olarak AK Parti'yi gösterdi.

  HÜKÜMETİN SURİYE VE DIŞ POLİTİKASI ONAYLANMIYOR

  Konsensus kamuoyu araştırma şirketi, "Suriye'de yaşanan iç savaşla ilgili hükümetin bugüne kadar uyguladığı dış politikayı onaylıyor musunuz?'' sorusunu da 1500 katılımcıya yöneltti. Ankete katılanların yüzde 61.5'i bu soruya, "Hayır, onaylamıyorum'' cevabını verdi.

  SURİYE'YE TATMİN EDİCİ CEVAP VERİLMEDİ

  Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-4 savaş uçağının 22 Haziran'da Akdeniz'de düşürülmesine yönelik değerlendirme de ankete katılanlara soruldu. Konsensus, "Sizce Türkiye; savaş uçağının Suriye'de Esad güçleri tarafından düşürülüp 2 pilotunun şehit olması olayında, sizi tatmin eden karşılığı verdi mi?'' diye sordu. Ankete katılanların yüzde 76.5'i, "Hayır, beni tatmin eden karşılığı vermedi'' yanıtını verdi.

  SURİYE'DE MUHALİFLER HAKLI

  Ankete katılanlar Suriye'de yaşanan iç savaştaysa 'rejim karşıtları'nın mücadelesinin doğru olduğunu söyledi. "Sizce, Suriye'de yaşanan iç savaşta Devlet Başkanı Esad yanlıları mı haklı, rejim karşıtları mı?'' sorusuna yanıt verenlerin yüzde 86.2'si, "Rejim karşıtları haklı'' cevabını verdi. Esad yanlılılarını haklı bulanların oranı ise yüzde 5.6 çıktı.

  YAZIN GÜNDEMİ PKK TERÖRÜ

  Yaz aylarında, hemen sonrasında bir seçim yoksa Türkiye'nin gündemine muhakkak PKK terörü yerleşiyor. İşte size son 3 yılın gündem anketlerinin sonuçları: 2009 yılının Eylül ayın da yap tı ğı mız gün dem an ke tin den çı kan so nu ca gö re gün de min bi rin ci mad de si, "De mok ra tik Açı lım Pa ke ti ". 2010 Ey lül ayında gün de min bi rin ci maddesi tabii ki "Referandum". Doğu ve Güneydoğu'dan şehit haberleri Tem muz 2011'e ka dar gel mi yor de ne cek ka dar az. Tem muz 2011 olu yor, se çim ler bi ti yor. Şe hit ha ber le ri pe şi sı ra gel me ye baş lı yor. 2011 Ey lül ayında yi ne gün de min bi rin ci mad de sin de, PKK te rör ör gü tü nün ar ka ar ka ya gerçekleştirdiği saldırılar var. 2012 Eylül ayında, yine gündem PKK terörü, Foça, Şemdinli, BDP'lilerin dağda teröristlerle kucaklaşması ve Gaziantep saldırısı.

  ANTEP'TEKİ TERÖR PARTİLERİ ETKİLEDİ

  Gaziantep'te yaşanan saldırı, bütün siyasi partileri negatif etkiliyor. Bu da siyaset kurumuna olan güvenin düşmesine sebep oluyor. Çünkü vatandaş soruyor: "Meclis'te terör sorununu ve diğer sorunları çözmek için gönderdiğimiz 550 milletvekili, 4 siyasi parti var. Bu sorun neden çözülmüyor?" Siyasilerin yanıtını veremediği tek soru bu. Ben çocukken yaz aylarını çok severdim. Artık sevmiyorum. Yaz gelmesin veya her yaz seçim olsun istiyorum.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir