Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
346.665
3.88%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Türk Hava Kurumu'na kayyum atandı

  Türk Hava Kurumu'na kayyum atandı

  Bir süredir iç çekişmelerin yaşandığı son olarak da orman yangınlarına müdahale krizinde gündeme gelen Türk Hava Kurumu'na, kayyum atanması kararı alındı.
  • AA
  • 16.10.2019 - 14:09
  • Güncelleme : 16.10.2019 - 14:09

  Türk Hava Kurumu (THK), İzmir'de çıkan ve 3 günde söndürülebilen orman yangınıyla kamuoyunun gündemine gelmişti. Orman yangınlarına müdahalede kullanılacak uçaklar için yüksek fiyat talep eden, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kabul edilmeyen kurumun içinde de karışıklıklar yaşanıyordu.

  Öyle ki THK'de, yönetim kurulu üyelerinin büyük bir kısmı istifa etmiş ve Atatürk döneminde kurulan köklü kuruluş 3 kişiyle yönetiliyordu.

  DAVA AÇILDI

  THK'ye kayyum atanması talebiyle açılan davanın Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen duruşmasına, davacı THK Merkez Denetleme Kurulu üyelerinin avukatı Mustafa Köroğlu ile davalı THK başkanlığı avukatları Sabri Hafif ve Ahmet Sungur katıldı.

  Kuruma temsil kayyumu atanmasını talep eden Köroğlu, "Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyelerinin birçoğu yönetimden ayrılmıştır. Yönetim tek başına idare edilmektedir. Bu da hukuksuzluklara neden olmaktadır. Kuruma son genel kurul yapısı ile olağanüstü ve seçim gündemli temsil kayyumu atanmasını talep ediyoruz." dedi.

  Davalı avukatları da yönetim kurulu üyelerinin ayrılmış olması nedeniyle karşı dava olarak, Türk Hava Kurumu'na yönetim kayyumu atanmasını talep ettiklerini bildirdi.

  Türk Hava Kurumu na kayyum atandı #1
  Türk Hava Kurumu'nun kayyum atanmadan önce Yönetim Kurulu'nda 3 kişi görev yapıyordu.

   

  KAYYUM GÖREVLENDİRİLDİ

  Davalı avukatları, asıl davanın reddedilip kendilerinin açtığı karşı davanın kabulüne karar verilmesini talep etti.

  Talepleri değerlendiren mahkeme, Merkez Denetleme Kurulu'nun açtığı davayı reddedip Türk Hava Kurumu Başkanlığı'na Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya'dan oluşan üç kişilik yönetim kayyumu atanmasına hükmetti.

  Bakan Pakdemirli: THK'nın elindeki uçaklar kullanılamaz ARŞİV

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir