Türkiye cumhuriyet tarihinde ilk kez saman ithal edecek

Türkiye cumhuriyet tarihinde ilk kez saman ithal edecek

Hayvan yemi olarak kullanılan ot ve saman üretimi düşük çıkmasının ardından Türkiye tarihinde ilk kez yurtdışından sap, saman ve ot ithal edecek

Nisan ayında yağış az olunca Türkiye 'nin hayvan yemi olarak kullanılan ot ve saman üretimi düşük çıktı. Fiyatlar 4 kat artınca Bakanlar Kurulu ithalata izin veren kararnameyi imzalayıp Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 'ün onayına sundu.

Türkiye her alanda her tür ithal malı görmeye alıştı, ama bu kez işin ucu sap, saman ve kuru ota kadar dayandı.

Nisan ayında Orta ve Doğu Anadolu 'da yağışlar düşük kalınca bitkiler yeterince gelişemedi ve hayvan yemi üretimi düştü.

Bu da fiyatların yüzde 400'lere varan oranda yükselmesine neden oldu.

Bunun üzerine harekete geçen Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilk etapta yem hammaddesi olarak kullanılmak üzere 100 bin ton arpayı piyasaya sundu.

Küspe ve kepek gibi yem hammaddelerinin gümrük verilerini de indiren bakanlık, ot, sap ve saman ithalatına da kapıyı araladı.

BALKANLARDAN İTHALAT YAPILABİLECEK

Üretici ve üretici birliklerinin istedikleri takdirde sap, saman ve ot ithal etmelerine izin veren kararname aynı zamanda tarihimizde bir ilk.

Bakanlar Kurulu'nun imzalayarak Cumhurbaşkanı Gül 'e sunduğu kararname, buradan çıkacak onayla yürürlüğe girecek.

Ot, sap ve saman ithalatı hastalık olmayan ülkelerden yapılacak. Bu ülkelerin listesini çıkaran Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tahminlerine göre özellikle Balkan ülkelerinden ithalat yapılabilecek.

Hayvan yemi fiyatlarındaki yükselişin hemen olmasa da et ve süt ürünleri fiyatlarında yükselişe neden olmasından endişe ediliyor.

SAMAN FİYATLARI PROTESTO EDİLDİ

Bu arada CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, ithal edilen hayvanların Türkiye 'ye getirilmesini ve yem fiyatlarının yüksekliğini protesto etti.

Partililerle birlikte Ardahan 'daki hayvan pazarına giden Öğüt, burada besicilerle sohbet etti ve sorularını dinledi.

Hükümetin kesinlikle et ithalini durdurması gerektiğini söyleyen Öğüt, özürlü hayvanın kurban edilmesinin caiz olmadığını belirtti.