Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO arasındaki dördüncü toplantı çarşamba günü yapılacak
AA

Başkent Ankara, 14 Haziran'da kritik bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Türkiye, İsveç ve arasında Üçlü Mutabakat uyarınca tesis edilen Daimi Ortak Mekanizma, dördüncü kez toplanacak.

Toplantıda İsveç'in NATO üyelik süreci ele alınacak.

Türkiye'yi Akif Çağatay Kılıç temsil edecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç'ın ev sahipliğindeki toplantı, saat 09.00'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak.

Toplantıya NATO heyeti başkanı olarak NATO Genel Sekreter Kabine Şefi Stian Jenssen, İsveç heyeti başkanı olarak İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Jan Knutsson ve Finlandiya heyeti başkanı olarak da Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Daimi Devlet Sekreteri Jukka Salovaara katılacak.

İsveç'ten açıklama

İsveç, NATO'ya üyelik için Türkiye'nin kararını beklerken İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, ülkesinin NATO'ya katılması için Türkiye ve Macaristan'ın onay vermediğini hatırlattı.

İsveç'in 2010'dan bu yana yüksek terör tehdidi altında olduğunu söyleyen Billström, "Bu tehdidi bertaraf etmek yoğun ulusal ve uluslararası çabaları gerektirmektedir. İsveç'in yeni yasal düzenlemesi Türkiye'nin yanı sıra diğer NATO ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle iş birliğimizi kolaylaştıracaktır." dedi.

Terörle mücadeleye ilişkin ceza yasası yürürlüğe girdi

İsveç Parlamentosunda 3 Mayıs'ta onaylanan anayasa değişikliği kapsamında terörle mücadeleye ilişkin yeni ceza yasası 1 Haziran'da yürürlüğe girdi.

Yasa, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamak için başlıca taleplerinden biriydi.

Yasada, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle iş birliği yapan kişilere 4 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)