Türkiye ile İran ortak operasyon konusunda anlaştı
ensonhaber.com

sd

İçişleri Bakanlığı'ndan, İran ile ortak operasyon konusunda açıklama geldi. 18 Mart tarihinde başlatılan ortak operasyon konusunda, İran İçişleri Bakanlığı ile telefon görüşmesi gerçekleştirildi.

Gerçekleşen görüşmede, PKK/PJAK'a yönelik operasyonel faaliyetlere ilişkin memnuniyet ,karşılıklı ifade edilirken ortak çalışmaların devamı konusunda da mutabakat sağlandı.

TELEFON GÖRÜŞMESİ

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari ile 18 Mart'ta iki ülke sınır hattında eş zamanlı ve koordineli başlayan ortak operasyonla ilgili telefonda görüştü.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İnce ile Zülfikari'nin telefon görüşmesinde, Türkiye ve İran'ın güvenliği bozan suçlulara ve terör gruplarına karşı eş zamanlı operasyon yapılmasına ilişkin yaptıkları anlaşmaların, hayata geçirilmesi konusunda gelinen noktadan memnuniyet duydukları dile getirildi.

TERÖRE KARŞI EŞ GÜDÜMLÜ

Görüşmede, bölgede Türkiye ile İran'ın terörist gruplara ve uyuşturucu kaçakçılarına karşı mücadele doğrultusunda yürüttüğü iş birliğinin, iki ülke halkının huzuru için önemli olduğu vurgulandı.

Ayrıca eş zamanlı ve koordineli operasyonla ilgili Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile İran Sınır Muhafızları Komutanı Tuğgeneral Kasım Rizai'nin bugün yaptıkları telefon görüşmesinde, operasyonun bir süre daha devam etmesi kararlaştırıldı.

Görüşmede, Türkiye ve İran İslam Cumhuriyeti'nin, PKK/PJAK terör örgütüne yönelik mücadelesinin kararlılıkla devam edeceği belirtildi.