Petrol
110.99
0.19%
Euro
17.3259
1.70%
Dolar
16.1314
1.29%
Altın
967.9
2.01%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
477.427
0.98%
20ºC
İstanbul
Bulutlu 20 C

  Türkiye IŞİD bildirisini imzalamadı

  AP'nin haberine göre Türkiye IŞİD'e karşı ABD-Arap ortak bildirisini imzalamayı reddetti.
  • 11.09.2014 - 21:42
  Türkiye IŞİD bildirisini imzalamadı

  Türkiye IŞİD bildirisini imzalamadı #1

  IŞİD'le mücadele kapsamında Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen ABD, Türkiye, Mısır, Ürdün, Bahreyn, Mısır, Irak, Kuveyt, Lübnan, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin katıldığı IŞİD zirvesi sona erdi. Zirveye katılan ülkeler, IŞİD'e karşı, eşgüdümlü mücadele konusunda görüş birliğine vardı.

  Sonuç bildirisinde IŞİD saldırılarında zarar gören bölgelerin yeniden inşası için çalışma yapılması kararlaştırıldı. Zirvenin sonuç bildirgesinde örgütün maddi gelirinin kesilmesi ve örgüte katılımların durdurulması konusunda da uzlaşıldı. Dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleşen toplantıda, IŞİD'in yalnızca Suriye ve Irak için değil, bütün dünya için çok önemli bir tehdit olduğu vurgulandı.

  "49 REHİNE GEREKÇE OLABİLİR"

  Toplantıya katılan ülkelerin temsilcileri, IŞİD tehdidinin önlenmesi için alınması gereken önlemler konusunda görüşlerini açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da konuşmasında, Türkiye'nin bu konudaki görüşlerini dile getirdi.

  Aralarında Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Katar ve Birleşik Rap Emirlikleri'nin de bulunduğu on ülke, IŞİD'e karşı mücadelede ABD Dışişleri Bakan John Kerry'ye taahhüt de bulunurken, gözler IŞİD konusunda Türkiye'ye çevrildi. Amerikan medyasında yapılan değerlendirmelerde, ABD Başkanı Barack Obama'nın, "IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye de adım atmalı, Türkiyesiz bu iş olmaz" açıklamalarına karşın, Türkiye'nin şimdiye kadar net bir tavır almamış olması eleştirildi. Türkiye'nin, 49 Musul Başkonsolosluğu çalışanının IŞİD'in elinde rehin bulunmasının bu tutuma gerekçe olabileceği vurgulandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yarın Ankara'ya yapacağı ziyaretin bu bağlamda çok önemli olduğu belirtildi.

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, görüştüğü Arap ülkeleri yetkililerinden IŞİD ile mücadelede istihbarat askeri ve insani yardım desteğinin yanı sıra, IŞİD'in finansal destek yollarının kesilmesi, örgüte katılımların önlenmesi konuları da dile getirdi.

  AVRUPA ÜLKELERİ DE ÇEKİMSER

  IŞİD ile mücadelede koalisyona Arap ülkelerinden açık ve direk destek gelirken, İngiltere ve Almanya da bu konuda çekimser kaldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, ülkesinin IŞİD ile mücadele için Suriye'ye gerçekleştirilecek herhangi bir hava saldırısına destek vermeyeceğini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, Almanya'nın terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik Suriye'de yapılacak hava operasyonuna katılmayacaklarını söyledi. İki ülkenin IŞİD'e karşı mücadelede Irak'ta katkılarının olup olmayacağı netlik kazanmazken, Obama'nın çağrısına en açık destek Fransa'dan geldi. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Irak'ta IŞİD'e karşı mücadeleye direk olarak destek vereceklerini belirtirken, Suriye konusunda Esad ile aynı takımdaymış gibi görünmemek için elinden gelen özeni göstereceğini söyleyerek bu konudaki çekincesini dile getirmiş oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir