Dolar
6.8666
0.0976%
Euro
7.8087
0.3147%
Altın
1799.86
-0.1503%
Borsa
117653.35
-0.6295%
G. Altın
396.822
-0.1811%
Bitcoin
63539.06
-0.5797%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Türkiye savunmada akıllı sistemlere ağırlık verecek

  Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, savunma sanayiinde de teknoloji devrinin yaşandığını belirterek, açıklamalarda bulundu.
  • 18.06.2014 - 11:27
  Türkiye savunmada akıllı sistemlere ağırlık verecek

  Eurosatory 2014 Kara Araçları Savunma ve Güvenlik Fuarı için Paris’e gelen Savunma Sanayii Müsteşarı Demir, Türkiye’nin izleyeceği savunma sanayii stratejisini değerlendirdi.

  Türkiye savunmada akıllı sistemlere ağırlık verecek #1

  ''FUARLAR, TÜRK SAVUNMA SANAYİİNİN DIŞARI AÇILMASI İÇİN ÖNEMLİ BİR ARAÇ''

  Eurosatory 2014 fuarının en büyük savunma fuarlarından biri olduğunu hatırlatan Demir, fuarların Türk Savunma Sanayii’nin dışarı açılması için önemli bir araç olduğunu vurguladı. Demir, “Bu dışarı açılım sürecinde her fuardan sonra büyük bir atılım oldu diye değil, adım adım gidilip dünyada bir tanınırlık sağlandı diye bakmak lazım. Biz bu fuarları bir strateji çerçevesinde desteklemek durumundayız” diye konuştu.

  ''BU TÜR FUARLAR TEŞVİK EDİLMELİ''

  Fuarlara verilen destekte izlenilecek stratejinin kavramsal bazı temellere oturtulması gerektiğine işaret eden Demir, Türkiye’de şirketler, dernekler ve ihracat meclisleriyle belli roller alarak fuarlara katılımın artırılması ve Türk Savunma Sanayiinin adını dünyaya duyurmak amacıyla bu tür fuarların teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

  ''HASSAS TEKNOLOJİ ÜZERİNDE DURUYORUZ''

  Her alanda olduğu gibi "savunma sanayiinde de teknoloji devrinin yaşandığına" değinen Demir, sektörde ileri teknoloji ürünlerinin giderek daha yaygınlaşmaya başladığına dikkati çekti. Demir, şöyle konuştu: “Teknoloji, klasik ürünlerin yerini almaya başladı. Teknolojiye ağırlık vererek gitmek gerekiyor. Hem hassas hem elektronik teknolojileri, büyük hassas vurucu gücü olan alanlara yoğunlaşmak gerektiği açık. Çokluktan ziyade etkinlik burada önemli, bu etkinliği de tabii ki sağlayacak olan şey hassas teknoloji. Asıl üstünde durduğumuz olay bu”

  ''TEHDİTLERİN NİTELİĞİ HER ZAMAN DEĞİŞEBİLİR''

  Savunma sanayiinde herhangi bir alana ağırlık vermediklerini belirten Demir, oluşabilecek tehditlerin niteliğinin her zaman değişebildiğini söyledi. Hiçbir alanda zaafiyet göstermeden bütün kaynaklara önem vermek gerektiğini kaydeden Demir, “Teknoloji temelli akıllı sistemlere dayanan yaklaşımlar her ortamda geçerli. Hem havada hem karada hem denizde artık bu sistemlerin etkin olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Öncelikli olarak temel teknolojinin geliştirilmesinin esas teşkil ettiğine işaret eden Demir “Teknolojiyi geliştirdiğinizde askeri alanların hepsinde uygulayabilme yeteneğiniz artacak demektir. Bu da sivil alanda ticari uygulamalarınız artar anlamına geliyor” dedi .

  ''ETKİN VURUCU GÜCÜ OLAN SİSTEMLERİN DEVREDE OLMASI LAZIM''

  Demir, "insan unsurunun cephede ikinci sırada kaldığı bir devre doğru gidildiğini" ve Türkiye'nin bu duruma uyum sağlaması gerektiğini belirterek, "Buna siber teknoloji deyin, akıllı teknolojiler deyin adını ne koyarsanız koyun, artık birbiriyle müthiş entegre konuşan, çalışan ve etkin bir vurucu gücü olan sistemlerin devrede olması lazım" diye konuştu.

  Görüş Bildir