Türkiye ve ABD'den operasyonel adım

Türkiye ve ABD'den operasyonel adım

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri, Suriye'de daha fazla kan dökülmesini engellemek için "operasyonel çalışma grubu" oluşturacak.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Suriye'de akan kanın bir an önce durdurulabilmesi ve oluşan boşluktan yararlanmak isteyen terör örgütüne karşı alınacak tedbirleri İstanbul'da değerlendirdi.

GÖRÜŞME, PLANLANANDAN UZUN SÜRDÜ

Ahmet Davutoğlu ile Hillary Clinton planlanandan uzun süren görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına çıktı.

Davutoğlu,açıklamasında, uluslararası toplumun, Halep'teki insanlık ve tarih katliamına açık ve net şekilde "dur" demesi gerektiğini söyledi.

DAVUTOĞLU: FIRSATÇI GRUPLARA KARŞI BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ

Görüşmede bölücü terör örgütünün Suriye'deki faaliyetlerinin de ele alındığını kaydeden Davutoğlu, "Güç boşluğundan istifade etmek isteyen başta PKK olmak üzere terör örgütlerine yönelik her türlü tedbiri almamız gerektiği konusunda da ortak bir perspektife sahibiz. Bu çerçevede fırsatçı gruplara karşı birlikte hareket edeceğiz" dedi.

SURİYE İÇİN OPERASYONEL ÇALIŞMA

Operasyonel çalışma grubu acil müdahale planlarını belirleyecek. Öncelik ise Suriye'nin elindeki kimyasal silahların etkisiz hale getirilmesi.

Esed sonrası konusunda da konuşan Davutoğlu, bu konuda, "Yeni Suriye'de herhangi bir şekilde etnik ve mezhep çatışmasının olmaması ve düzenli bir geçişin temin edilmesi için yine birlikte ve uluslararası toplumla beraber atacağımız önemli adımlar olabilir" şeklinde konuştu.

CLİNTON: ÖNCELİK ŞİDDETİN DURDURULMASI

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, da yaptığı açıklamada ''Suriye'de birinci önceliğimiz muhalefetin tüm çabalarını destekleyip, şiddetin durdurulması, Esed olmadan demokratik bir Suriye'ye erişilmesidir. ABD muhalefete silah dışı, mali ve iletişim yardımını sürdürmeye devam edecek. Aynı zamanda farklı şekilde desteklerimizi sürdürüyoruz'' ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ ARTTIRILACAK"

Türkiye ile işbirliği içinde hareket edeceklerini vurgulayan Clinton, ''Bugün, Amerikan ve Türk ekipleri arasında notlarımızı paylaştık ve ortak bir operasyonel resim ortaya koymak istedik. Bu sayede kendi aramızdaki işbirliğini iyileştirmeyi, arttırmayı ve şiddeti durdurmak isteyen herkesle işbirliği yapabilmeyi sağlamayı amaçlıyoruz. Dışarıdan da Suriye'deki şiddettin durabilmesi için elimizden gelen baskıyı devam ettireceğiz. Dün Washington'da İran-Hizbullah-Suriye arasındaki bağlantıların kesilmesi için gerekli adımların atılması kararlaştırıldı ki bu sayede Esed rejimi daha erken bir şekilde gidebilsin'' dedi.

"PKK'YA KARŞI TÜRKİYE'YE DESTEĞİMİZ SÜRECEK"

Hillary Clinton da Suriye'nin terör örgütü için barınma noktası olmasını istemediklerini kaydederek, "Bu çerçevede müttefiğimiz olan Türkiye'yi desteklemeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR ETTİ

Suriye'den gelenlere gösterdiği fedakar tutumundan dolayı Türkiye'ye teşekkür eden Clinton, ülkesinin 5,5 milyon dolar tutarında ek insani yardım yapacağını söyledi.

Clinton, ''5 milyon dolarlık bir ilave katkıyı BM Mülteciler Yüksek Komiserliği aracılığıyla, 500 bin doları da Uluslarası Göç Kuruluşu aracılığıyla olmak üzere Türkiye'de bulunan, yerlerinden edilmiş Suriyeliler'e desteği güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu katkıyla birlikte ABD'nın gıda, sağlık, battaniye gibi ihtiyaçlar için sağladığı katkı 82 milyon dolara ulaşmış oluyor'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilen Clinton, görüşmelerinin ardından Türkiye'den ayrıldı.