TUSKON'dan Erdoğan'a: Karşılığını vermezsek yazıklar olsun

TUSKON'dan Erdoğan'a: Karşılığını vermezsek yazıklar olsun

TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, Bursa'da yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanlıurfa'daki konuşmasında kendilerini 'sapık' olarak nitelendirdiğini belirterek, "Bizler safız, iyi niyetliyiz de bu kadar da değil yani. Dolayısıyla bu kadar hakaretin karşılığını veremezsek, bizlere de, sizlere de yazıklar olsun arkadaşlar" dedi.

Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Yılın En'leri Ödül Töreni Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Törene katılan TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, yaptığı konuşmada son yıllarda yaptıkları ticari çalışmalarla, Türkiye'yi dünyaya tanıttıklarını kaydetti. Dünyada yapılan değerlendirmelerde Türkiye'nin not ortalamasının düşük olduğunu ifade eden Meral, çok mesafe almalarına rağmen dünya konjonktüründe istenen noktaya gelemediklerini söyledi.

HÜKÜMET GÜCÜYLE BANKA BATIRILMAYA ÇALIŞILIYOR

Yapılan değerlendirmelerle örnekler veren Meral, şöyle dedi: "İş yapma kolaylığında dünyada 69'uncu, özgürlük endeksinde 73'üncüyüz. Ülke notu sıralamasında en çalışkandan tembele göre iki sıra atlayıp 64'üncülüğe atladık diye bayram yapacağız. Düzenleme kurulu kalitesinde 69'uncu sıradayız. Düzenleme kurulunda da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) gibi kurullar var. Niye böyle olduğumuzu anlıyorsunuz. Hükümet gücüyle bir banka batırılmaya çalışılıyor. BDDK'nın SPK'nın gıkı çıkmıyor. Sizler evinizi, arabanızı, altınlarınızı alyanslarınızı satarak o banka ve ülke ekonominizi kurtarıyorsunuz. Bütün bunlar ağır suçlar. Orada Türkiye'nin bir bakanı diyor ki 'Biz 17 Aralık'ın sebebini de nelerin amaçlandığını da biliyoruz. Birileri 2 milyar dolar bu işten para kazandı. Burada döviz kurlarının yükseleceğini biliyorlardı. Önceden döviz aldılar bütün kayıtlar elimizde var. Bunları açıklayacağız.' Burada gösteriler açık açık işaret edilen Bank Asya. Amaç burada Bank Asya'yı batırmak."

"DELİLLER ÇOK HIZLA KARARTILIYOR"

Sonradan Merkez Bankası'nın konuyla ilgili yaptığı araştırma sonrasında açıklama yaptığını belirten Meral, 2 milyar dolar kar edebilmek için 35 milyar dolarlık döviz alınması gerektiğini ancak Bank Asya'nın aktif büyüklüğünün 23 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Türkiye'nin ihtilaf çözmede 189 ülke arasında 130'uncu sırada yer aldığını belirten Meral, yolsuzluk algı endeksinde 58'inci, yolsuzluk kontrol endeksinde de 78'inci sırada yer alındığını söyledi. Bu durumların düzeltmeleri gerektiğini belirten Meral, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz alnımız çok dik olarak gezdiğimiz dünyada, birçok coğrafyada şu anda saklanarak, neredeyse Türk olduğumuzu söylemeye utanıyoruz. Bizimle alay edercesine dalga geçiyorlar. Şu anda Türkiye'nin karşı karşıya olduğu çözülmek yerine üstü örtülen yolsuzluk olayları nedeniyle Türkiye'yi alaya alıyorlar. Biz bunu hak ettiğimizi düşünmüyoruz. Bu olaylar ortaya çıktığında bunları açığa kavuşturmak çok kolaydı. Buyurun her şey açık mahkemeler çalışsınlar, televizyonlarda gördüğünüz görüntüleri, gazetelerde gördüğünüz fotoğrafları açıklasınlar denebilirdi. Hatta şunu yapabilirlerdi TİB bütün GSM hareketlerini izliyor. Başbakanımız ile oğlu arasında olduğu iddia edilen konuşmaları ve sıfırlandığı iddia edilen paraları ispat etmek için sadece şu iki günlük söz konusu aile fertlerinin hareketlerini yayınlamış olsaydılar, hemen ertesi gün yarım saat 15 dakikalık işti. Siz o insanların nerelerde olduğunu, nerelerden nerelere mekik dokuduğunu görecektiniz. Ama bunlar yapılmadı. Saklandı. Tam tersine deliller çok hızla karartılıyor. İhtiyaç olduğunda çok büyük ihtimalle ulaşılamayacak. Türkiye bu yönleriyle hem Batı'dan, hem Avrupa'dan, hem yatırımcılardan uzaklaşıyor. Bunları söylerken hain sınıfına konduk ama bunları birilerinin söylemesi lazım."

"BOYNUMUZ EĞİK GEZMEYE MAHKUM EDİYORLAR"

Son günlerde ananas ile ilgili bir konunun gündeme getirildiğini söyleyen TUSKON Başkanı Meral, bu yolla elmas ve altın ticareti yapıldığını yönünde söylemler olduğunu kaydetti. İnternetten araştırıldığında Uganda'nın elmas, altın ülkesi olmadığını belirten Meral, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun kod adı diyorlar. Bazı gazeteler Uganda'nın üçte ikisi altın burada, işadamlarına dağıtıyorlar deniliyor. Dağıtıyor denen işadamları da Türkiye'nin en büyük sanayicileri. Çok ihtiyaçları varmış gibi onlara altın ve elmas getirdiğimizi söylüyorlar. Bunlar kuyruklu yalan. Bunlar halen ülkenin, hükümetin başı tarafından meydanlarda ananas şifre diye söyleniyor. Bu gerçekten bütün dünya tarafından takip ediliyor. Maalesef gülmeden öte acıyorlar halimize. En son uluslararası çok büyük ülkelerde ilişkilerde yalanlamaları gördük. Boynumuz eğik vaziyette, gezmeye mahkum bırakıyor. Biz bunların en kısa sürede geçeceğine inanıyoruz. Sizler gayretli çalışmalarına devam ediyorsunuz. Bizler de devam ediyoruz."

"BASİRETLERİ BAĞLI MIYDI Kİ ÇOCUKLARINI SAPIKLARA EMANET ETTİLER?"

Kendilerinin kazanç beklemeden çalıştıklarını ifade eden Meral, kendilerinin ‘kandan beslenen vampirler', ‘ur', ‘virüs', ‘haşhaşi', ‘sapık' olarak adlandırıldıklarını söyledi. Geçenlerde Başbakan Erdoğan'ın iki çocuğunun fotoğrafını gördüğünü vurgulayan Meral, "Başbakanın iki çocuğu üzerinde de Anafen tişörtleriyleydi. Acaba çok mu basiretleri bağlıydı ki çocuklarını sapıklara emanet ettiler? Dünyanın 160 ülkesinde Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, Genelkurmay Başkanları, devlet yetkilileri ve iş dünyasının önde gelen insanları çocuklarını sizlerin Türk müteşebbislerin açtığı Türk Okullarında okutuyor. Hatta bir Cumhurbaşkanı kızını yatılı okutuyor. Bu ne demek? Buradaki fen ilimleri değil, tüm değerleri benimsiyorum. Çocuğum gece de onlarla kalsın aynen öyle ablaları gibi olsun. Onların ahlaki değerleri ile donansın diye oraya gönderiyor" diye konuştu.

"SAFIZ, İYİ NİYETLİYİZ DE BU KADAR DA DEĞİL"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanlıurfa'daki konuşmasında kendilerini 'sapık' nitelemesinde bulunduğunu tekrarlayan Meral, "Bunlar, Ak Parti dışında oraya vermeyin de kime verirseniz verin diyor. Bizler safız, iyi niyetliyiz de bu kadar da değil yani. Dolayısıyla bu kadar hakaretin karşılığını veremezsek, bizlere de sizlere de yazıklar olsun arkadaşlar" dedi. Konuşmaların ardından Yılın İşadamı Ödülü NSK Group İcra Kurulu Başkanı Ömer Kazangil, Yılın KOBİ'si ödülü Ömer Pirge, Eğitime Katkı Ödülü Bursagaz Genel Müdürü Ahmet Hakan Tola, Yılın İşkadını Ödülü Nimet Kaya, Yılın Komitesi Gıda Komitesi, Bursa'nın tanıtımına katkı ödülü Mustafa Güleryüz, Özel Ödül ise Ömer Türkmen'e verildi.