Twitter'a destek veren Kılıçdaroğlu Facebook'u dava etti

Twitter'a destek veren Kılıçdaroğlu Facebook'u dava etti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2009 yılında Facebook'a kapatma davası açtığı öğrenildi.

FACEBOOK'A ERİŞİM ENGELİ İSTEDİ

Kılıçdaroğlu'nun Facebook'ta açılan "Kemal Kılıçdaroğlu PKK'lıdır" başlıklı grup hesabına karşı açtığı davasında 'kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu' gerekçesiyle "mümkünse gruba, mümkün değilse Facebook'a erişimin engellenmesi" istendi.

Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi de bu yönde karar verdi. Ancak TİB Başkanı Fethi Şimşek, katalog suçlarla ilgili olmadığı gerekçesiyle Facebook'u kapatmadı. Kılıçdaroğlu ise TİB Başkanı hakkında 'görevi kötüye kullandığı' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ancak Ankara Başsavcılığı, "5651 sayılı Kanun'un 8. maddesinde sayılan suçlar dışında kurumun uygulayabileceği herhangi bir tedbir yok" diyerek takipsizlik verdi. Kılıçdaroğlu bu karara da Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'nde itiraz etti. Mahkeme Kılıçdaroğlu lehine karar verdi ve takipsizlik kararını kaldırdı.

AVUKATI KILIÇDAROĞLU'NU DÜZELTTİ

Aynı günlerde medyada "Kılıçdaroğlu Facebook'u kapattırıyor" haberleri çıkınca, Kılıçdaroğlu "Modern ülkelerde site kapatma yerine içeriği çıkarttırma uygulamasının var. Biz sitedeki içeriğin temizlenmesini istedik" açıklaması yaptı.

Ancak, avukatı Mutluhan Karagözoğlu, "Eğer sayfa kapatılamıyorsa Youtube gibi Facebook'un da kapatılmasını istedik" diyerek Kılıçdaroğlu'nu 'düzeltti'...

TİB FACEBOOK'LA GÖRÜŞÜP KALDIRDI

Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Fethi Şimşek, 3 Mart 2011'deki ilk duruşmada, kararı neden uygulamadıklarını bir kez daha açıkladı;

"Erişimin engellenmesi kararında alan adı ya da IP adresi yok, bu yüzden erişim engellenemedi. Facebook'a erişimi tamamen engelleyebiliriz. Ama Facebook içindeki bir sayfaya erişimi engellememiz teknik olarak mümkün değil."

TİB konuyla ilgili ek bir bilgilendirmede bulundu:

"Ancak, görevimiz olmamasına rağmen Facebook yetkilileriyle temas kurduk ve bu içeriğin kaldırılmasını sağladık."

KILIÇDAROĞLU DAVAYI ÇEKMEDİ

İçeriğin 'rutin dışı' yolla kaldırılmasına rağmen Kılıçdaroğlu davayı çekmedi, dava 3 yıl sürdü.

Mahkeme, 31 Mayıs 2012'de "...görevi kötüye kullanma veya ihmal kastı bulunmadığından, yasal unsurları itibarıyla oluşmayan suçtan sanığın beraatine..." karar verdi.

CHP, kararı temyiz etmedi.

Twitter'a destek veren Kılıçdaroğlu Facebook'u dava etti