Üniversitedeki İnkılap Tarihi dersi kalkıyor

Üniversitedeki İnkılap Tarihi dersi kalkıyor

Üniversitelerde Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersinin kaldırılması gündemde. Taraf Gazetesi'nden Tuğba Tekerek'in haberine göre yükseköğretim kanunundaki "Atatürk milliyetçiliğine bağlı" öğrenciler yetiştirme hedefi doğrultusunda konulmuş olan dersin kaldırılmasıyla ilgili YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, açıklama yaptı.

YÖK GÜNDEMİNDE TARTIŞILIYOR

Çetinsaya, "Dersin ve üniversitelerdeki Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüleri'nin kaldırılması için çalışmalar yapılıyor mu" sorusuna cevaben "Yükseköğretim yasası değişikliği kapsamında bu konular gündemimizde, tartışılıyor" dedi.

DAYANAK 1981 ANAYASASI

Üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı dersiyle birlikte tüm öğrencilerin alması zorunlu olan Atatürk İlkeleri dersinin yasal dayanağını 1981 tarihli yükseköğretim yasası oluşturuyor. Yasada yükseköğretimin amaçları sıralanırken öğrencileri, "Atatürk İnkılâpları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı" yetiştirmek ilk sırada yer alıyor. Çetinsaya'nın açıklaması, bu ifadenin de değişebileceğine işaret ediyor.

SOSYAL MEDYADA ŞERİAT KORKUSU

Üniverisitelerde İnkılap tarihi dersinin kaldırılması sosyal medyada da büyük yankı buldu. İlkokullara Hz. Muhammed'in hayatı dersinin getirilmesiyle, üniversitelerde İnkilap tarihi derslerinin kaldırılmasını birleştirip şeriat korkusu yayan sosyal medya, konuyu Twitter'da Trend Topic yaptı.

İşte o tweetler:

Erhan Uzuner ‏@UzunerErhan

Önce inkılapları kaldırdılar, sonra derslerini...

Doğan ‏@DoganAltinkaya

Atatürk ilkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi kaldiriliyormus onun yerine tayyibin seriat kanunlari dersini koysunlar nasilsa millet olarak alstk

Deniz Gezmiş ‏@DenizGezmis25

İlkokul Çocuğuna Kuran-ı Kerim'i Ezberletcek Yapıcak Zihniyet Şimdide Üniversitelerden İnkilap Tarihi ve Atatürk İlkeleri Dersini Kaldırıyor

c.e ‏@theappelsin

Üniversitelerde İnkılap Tarihi ve Atatürk İlkeleri dersi kalkıyor dediler, aklıma İran'da "herşey"in bir gecede nasıl değiştiği geldi.

Erdoğan Toprak ‏@EToprakCHP

Bu ülkede kaldırılacak birşey varsa o da Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi değil bizatihi YÖK'ün kendisidir.

CsKn ‏@cuzunhan

Üniversitelerde Atatürk ilkeleri dersi kaldırılıyor Onun yerine tecavüzcülük,dolandiricilik,naylon fatura, gemicik ticareti ogretilecek

Elif Ö. ‏@ElifOng

Üniversite bilimadamı yetiştirir. Atatürk ilkeleri ve İnkılap Tarihi de neden bilimadamı olmak gerektiğini öğretir!

TerbiyesizHerif ‏@TerbiyesizHerif

Üniversitelerde İnkılap Tarihi kalkıyormuş. Ders bahane, Mustafa Kemal karşıtlığı şahane!

kayliyari ‏@kayliyari

üniversitelerde inkılap tarihi derslerinin kaldırılması kötü olmuş. artık kimse telefonundaki oyunlarda rekor kıramayacak.

Hiçişleri/ÖzgürÖğret ‏@hicisleri

Yılmaz Özdil size yazar bir İnkılâp Tarihi kitabı, bestseller olur, okursunuz, okutursunuz. Üzmeyin kendinizi.

Selçuk Islamoglu ‏@sislamoglu

ABD vatandaşlığı için ABD tarihini sular seller gibi isterken, Türkiye'de İnkılâp Tarihi kendi vatandaşına unutturulmaya çalışılıyor.

Elif Ö. ‏@ElifOng

İnkılap Tarihi ve Atatürk İlkeleri öğrenmeyen bir gençlik; terörist de olur, bölücü de olur, ABD'ye ve emperyalizme maşa da olur!

Y. Serhat Canoruç ‏@serhatcanoruc

Üniversite yıllarında inkılap tarihi dersine girerken küfreden gençle kaldırılmasına tepki gösteren gencin aynı olduğu ülkedir Türkiye...

Safa Kutlu ‏@kutlusafa

Kur'an-ı Kerim dersi öğrenmenin yaşı 11'e kadar düştü, İnkılap Tarihi dersi de kaldırılacakmış, uyanın Ey Laikler, din devleti geliyor!

Gürkan Kanca ‏@gancho61

Atatürk ilkeleri ve İnkılâp Tarihi ders OUT, Tayyip ilkeleri ve Şeriat Tarihi İN.sizde haklısınız tabi!!

Nihan Sbz ‏@Nihansbz

Gelin Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi dersi yerine sizi kaldıralım ortadan. Bence çok şık olur.

Z.Dinçsoy ‏@zd99

mark twain der ki, "ben zeki doğmuştum, beni eğitim mahvetti" inkılap tarihi dersleri için 2 kez geçerlidir bu.

Serkan Kara ‏@serkankaraa

Atatürk İlkeleri: Şehadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, oruç tutmak, hacca gitmek