Dolar
7.2997
3.6212%
Euro
8.6619
3.4046%
Altın
2053.47
0.7467%
Borsa
1035.67
-5.141%
G. Altın
483.207
4.6387%
Bitcoin
86303.02
5.3227%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Üsküdar Belediyesi'nden 'Cami satıldı' iddiasına cevap

  Üsküdar Belediyesi'nden 'Cami satıldı' iddiasına cevap

  Üsküdar Belediyesi 'Cami sattı' iddialarına cevap verdi: Satılmadı devredildi.
  • 16.01.2013 - 11:02
  Üsküdar Belediyesi'nden 'Cami satıldı' iddiasına cevap

  Üsküdar Belediyesi'nden 'Cami satıldı' iddiasına cevap #1

  Üsküdar Belediyesi'nin vergi borcuna karşılık mülkiyeti kendisinde bulunan dört camiyi sattığı iddia edildi. Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk 'AKP'li Üsküdar Belediyesi toplam 7 milyon 370 bin liralık vergi borcuna karşılık mülkiyeti kendinde bulunan dört camiyi sattı.' dedi. Üsküdar Belediyesi konuya ilişkin açıklama yaptı.

  'TAPULAR ÜSKÜDAR BELEDİYESİ'NE AİT'

  Belediyeden yapılan açıklamada 'Haberde bahsi geçen Selamiali Huzur Cami, Çengelköy Bahçelievler Bozahmetoğlulları Cami, Bulgurlu Âmine Hatun Cami ve Hasan Uzun Camilerinin arazilerinin tapuları Üsküdar Belediyesi'ne aittir. Bu araziler mevcut planlarda dini tesis arazileri olarak kayıtlıdır.' denildi.

  'SATILMADI DEVREDİLDİ'

  Üsküdar Belediyesi camilerin satılmadığını Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devredilğini söyledi. Belediye 'Mülkiyeti Üsküdar Belediyesi'ne ait olan bu araziler, 1 yıldan fazla süredir Maliye ile yapılan görüşmeler neticesinde Belediyemizin Maliye'ye 7 milyon 370 bin 581 TL'lik vergi, resim ve harç borcuna karşılık Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir.' dedi.

  İşte Üsküdar Belediyesi'nden yapılan o açıklama

  'CAMİLER VATANDAŞIMIZA AİTTİR'

  Burada bilinmesi gereken asıl önemli husus şudur: Haberin yapıldığı ulusal gazetede "Camilerin satıldığı" ifadesi yer almaktadır. Bu durum kesinlikle art niyetli bir yaklaşımı ifade etmektedir. Camiler üzerindeki haklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de devletimize ve vatandaşlarımıza aittir.

  'BORCA KARŞILIK DEVREDİLDİ'

  Üsküdar Belediyesi'ndeki mülkiyetin Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne devri, planlarda dini tesis alanı olarak gözükmekte olan ibadet alanlarının mevcut durum haricinde kullanılmasına imkân sağlamaz. Kaldı ki ülkemizin herhangi bir noktasında bulunan tüm cami ve okul gibi kamu tesislerinin arazileri zaten Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne aittir. Bahsi geçen camilerin arazileri bugüne kadar Üsküdar Belediyesi bünyesinde iken yapılan görüşmeler ve bunun sonucundaki anlaşma sonrası olması gerektiği gibi Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne belediyemizin Maliye'ye ait borcuna karşılık devredilmiştir.

  'FİİLİ DURUM YASAL HALE GELDİ'

  Üsküdar Belediyesi'nin Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile 1 yıldan fazla süredir yapmakta olduğu görüşmeler sonrası yapılan bu anlaşma Fiili durumun yasal hale getirilmesidir. Üsküdar Belediyesi'nin Maliyeye arsaları devretmesi tapu üzerindeki hakların da kendilerine geçmesini sağlamaktan başka bir durum değildir.

  Görüş Bildir