Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.929
-1.31%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Üstün Dökmen: Cengiz Han yaşasaydı kahveye gidemezdi

  Üstün Dökmen: Cengiz Han yaşasaydı kahveye gidemezdi

  Gaziantep'te katıldığı bir panelde konuşan Üstün Dökmen, töre cinayetlerine Cengiz Han örneğiyle sert çıktı
  • 13.03.2013 - 10:23

  Üstün Dökmen: Cengiz Han yaşasaydı kahveye gidemezdi #1

  Psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen, kadına yönelik şiddeti eleştirirken Cengiz Han'ın eşinin kaçırılarak hamile bırakılmasını örnek verip, "Cengiz Han kaçırılıp hamile kalan eşinin çocuğunu diğer çocuklarından ayırmamıştır. Eğer bugün yaşasa kahveye gidecek yüzü olmazdı" dedi.

  SALON DOLDU TAŞTI

  Şehitkamil Belediyesi tarafından Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Küçük Şeyler' adlı ve 'Az data bol fikir' konulu konferans için tahsis edilen bin 70 kişilik salon, davetiyesiz yüzlerce kişinin de salona akın etmesi nedeniyle yetersiz kaldı. Davetiye almadan salona gelenler ile davetiyeli izleyiciler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Salon görevlilerinin müdahalesiyle sona erdirilmeye çalışılan tartışmalar etkinliğin başlama saatine kadar devam etti. Yer tartışmaları yüzünden yarım saat geç başlayan etkinlik için sahneye çıkan Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üstün Dökmen, salonda bulunan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu'na sahnenin çöküp çökmeyeceğini sorup, ayakta kalan izleyecileri sahneye çağırdı.

  EN ÇOK İÇKİ KONYA'DA TÜKETİLMİYOR

  Onlarca kişinin sahneye oturarak dinlediği Prof. Dr. Üstün Dökmen, toplumda doğru bilinen bazı yanlışları dile getirdi. Prof. Dr. Dökmen şunları söyledi: "İnsanlar Mevlana'yı neden sever? Gel, ne olursan ol yine gel' dediği için değil mi? Ama Mevlana'nın Mesnevisi'nde böyle bir şey yok. Herkes Türkiye'de en fazla içkinin Konya'da tüketildiğini bilir. Oysa, işin doğrusu, Ankara'da üretilen içkinin Konya'da depolanıp bölgelere sevk edildiğini bilmeyenlerin, kamyon kamyon içkiyi görüp, bunların hepsinin Konya'da tüketildiğini sanarak bunu dillendirmesinden kaynaklanan doğru bilinen bir yanlış bu. Herkes Mehter Marşı'ndan iki ileri bir geri gidildiğini biliyor. Oysa, mehteran iki ileri bir geri değil, iki ileri bir sağa, iki ileri bir sola yürür."

  'CENGİZHAN YAŞASAYDI KAHVEHANEYE GİDEMEZDİ'

  Programında kadına uygulanan şiddete de değinen Prof. Dr. Dökmen, feodal yapı nedeniyle tecavüze uğrayan kadınların, cezalandırılmasını, öldürülmesini eleştirirken şu değerlendirmeyi yaptı: "Peki kadının suçu ne burada? Tecavüzü gerçekleştiren kim? Erkek. Tecavüze uğrayan kadının yakınları kahveye gidecek yüzleri olmadığı için kadını öldürüyor. Eğer Cengiz Han bugün yaşasaydı ve bugünkü zihniyette olsaydı kahvehaneye gidemezdi biliyor musunuz? Neden mi? Çünkü, Cengiz Han'ın eşi Börte, Merkitler tarafından kaçırılır. 9 ay sonra bulunduğunda hamiledir. Muhtemelen kaçıran kişilerin tecavüzüne uğramış ve hamile kalmıştır. Ama, Cengiz Han, Börte'yi öldürmemiş, doğan çocuğuna misafir, konuk anlamına gelen 'Cuci' adını vermiş, diğer çocuklarından ayırmamıştır. Eğer Cengiz Han bugün yaşamış ve bugünkü zihniyete sahip olsaydı kahvehaneye gidecek yüzü olmazdı."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir