Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.267
-0.27%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Van'ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü

  Van'da Kobani eylemleri gece boyu devam etti. Gün aydınlandığında sokakların savaş alanına döndüğü görüldü.
  • 08.10.2014 - 13:22
  Van'ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü

  van

  Van’da, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eylemleri kenti savaş alanına çevirdi. 55 yaşındaki Hamit Caner’in hayatını kaybettiği olaylarda, onlarca araç ve işyeri yakıldı ve bankaların ATM’leri zarar gördü.

  SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DEVAM EDİYOR

  Van ve Hakkari’nin ilçelerinde kepenkler açılmazken, dpremden çıkmış gibi bir hal alan Van’ın Erciş İlçesi’ndeki sokağa çıkma yasağı ise devam ediyor. 2011'de yine bir Ekim ayında Erciş'i vuran 7.2'lik deprem geride bugünküne benzeyen görüntüler bırakmıştı.

  Van ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü #2

  JANDARMA EKİPLERİ SABAHA KADAR NÖBET TUTTU

  Van’ın Erciş, Muradiye, Çaldıran, Başkale; Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde dün öğlen saatlerinde başlayan olaylar gece boyunca sürdü. Onlarca işyerinin, bazı banka şubelerinin ateşe verildiği Erciş İlçesi’nde saat 18.00’de Vallik ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan ederken, Van kent merkezine ise çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Merkezde konuşlanan jandarma ekipleri, olası bir saldırıya karşı sabaha kadar hazır bekletildi.

  Van ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü #3

  1 KİŞİ ÖLDÜ

  Cadde ve sokakların adeta savaş alanına döndüğü Van’da bir çok kişi yaralandı. Serhat Mahallesi’nde ateşli silahla başından yaralandığı ileri sürülen 55 yaşındaki Hamit Caner kaldırıldığı Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sabaha doğru kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

  ARAÇLAR VE İŞYERLERİ YAKILDI

  Olayların sabaha kadar sürdüğü Van’da acı bilanço ise günün aydınlanması ile birlikte ortaya çıktı. Sokak aralarında onlarca araç ve işyeri ateşe verilirken, bir çok banka ATM’si ve yüzlerce işyerinin ise camları kırıldı. Cadde ve sokak aralarına kurulan barikatlar, tahrip edilen tabelalar, yerinden sökülen trafik ışıkları ve mobese direkleri kente savaş görüntüsü verdi.

  Van ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü #4

  ERCİŞ’TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRÜYOR

  Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Erciş İlçesi’nde ise Atatürk ve İnünü Caddeleri’nde yakılan ve tahirip edilen onlarca işyerlerinden sabah saatlerinde bile dumanların yükseldiği görüldü. Günün aydınlanması ile birlikte adeta deprem ve savaş görmüş bir manzara oluşturan işyerlerine koşan vatandaşlar, büyük zararlarla karşı karşıya olduklarını belirtirken, bazılarının da gözyaşlarına hakim olmadığı gözlendi.

  Van ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü #5

  KEPENKLER KAPALI

  Kobani protestoları yüzünden ağır bir bilonçunun yaşandığı Van, Hakkari ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli’de bugün kepenkler açılmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışında işyerlerinin kapalı olduğu kent merkezi ve ilçelerde polisin aldığı güvenlik önlemleri ise sürüyor.

  ERCİŞ 2011'DE DE DEPREMLE YIKILMIŞTI

  23 Ekim 2011'de Van ve ilçelerini vuran 7.2'lik depremin en çok hasar verdiği yerlerden biriydi Erciş... Depremde en büyük yıkımın yaşandığı depremde 100'den fazla vatandaşımız hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı, büyük apartmanlar çöktü. Geride büyük bir enkaz kaldı.

  Van ın Erciş ilçesi savaş alanına döndü #6

  Dün sabah Erciş sokaklarında yaşanan gerginlik tüm gece boyu sürdü. Sabah saatlerinde gün aydınlandığında Erciş hala yanıyordu. Günün ilk ışıklarıyla birlikte yanan, yıkılan işyerleri ve binalar tıpkı 2011'in yine Ekim ayında meydana gelen depremi akıllara getirdi.


  Görüş Bildir