Petrol
113.62
-0.48%
Euro
17.5454
-0.08%
Dolar
16.3715
0.14%
Altın
976.51
0.40%
Borsa
2449
0.00%
Bitcoin
481.427
1.24%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli üreticilerin çalışmalarıyla Türkiye'yi altın sektöründe öncü ülkelerden biri yapmak istediklerini dile getirdi.
  • AA
  • 14.11.2019 - 16:50
  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) bünyesindeki Koza Altın İşletmeleri AŞ'nin Kaymaz Altın Madeni'ni ziyaret etti, yetkililerden bilgi aldı.

  Bakan Varank, burada Türkiye'yi altın sektöründe ilk sıraya taşımak istediklerini dile getirdi.

  "ÖNCÜ ÜLKELERDEN BİRİ YAPACAĞIZ"

  Türkiye'nin altın üretimindeki değerlerini daha fazla açığa çıkarabileceği fırsatlar olduğuna dikkati çeken Varank, "Yerli üreticilerimizin göstereceği azami ihtimamla Türkiye'yi altın sektöründe de öncü ülkelerden biri yapmak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #1

  BAKAN, ALTIN DÖKÜMÜ YAPTI

  Varank, daha sonra madenin döküm tesisinde incelemelerde bulundu ve tesisteki işçilerle altın dökümü yaptı. Döküm tesisinin ardından cevher çıkarma işleminin gerçekleştirildiği açık ocak sahasını gezen Varank, burada patlatma işlemini gerçekleştirmek üzere düğmeye bastı.

  Bakan Varank'a; Kaymaz Altın Madeni ziyaretinde Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF Başkan Yardımcısı İsmail Güler, Koza Altın İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Altıntaş ve Kaymaz Altın Madeni İşletme Müdürü Kemal Öcal da eşlik etti.

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #2

  TÜRKİYE'DEKİ ALTIN ÜRETİMİNİN YÜZDE 30'U KOZA'DAN

  Varank, Türkiye'nin dünyanın altın üreticisi ülkelerinden biri olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin toplam altın imalatının yüzde 30'unu gerçekleştiriyorlar. Eskişehir Kaymaz'daki tesisleri gezdik. İlk defa altın madeni tesisini gezmiş olduk. Biraz da gündemdeki tartışmalardan dolayı bu süreçleri bizzat gelip görmek istedim. Gerçekten etkileyici ve çevre anlamında da bütün hassasiyetler gözetilerek üretim yapılıyor." diye konuştu.

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #3

  "DEVLETE GEÇMESİYLE YÜZDE 220 KÂR ETTİ"

  Koza Altın'ın 2016'da TMSF yönetimine geçtiğini anımsatan Varank, "Bu tesisler ve Koza Altın daha önce maalesef ülkemiz aleyhine çalışan terör örgütü (FETÖ) mensuplarınca işletilen işletmelerdi. Burası TMSF'ye, devletimize geçtikten sonra görüyoruz ki her şey kayıt altına alındı ve yüzde 220 gibi yüksek oranlarda kâr etti. Hem altın dökümünü izledik hem de madenlerde patlatmalara şahitlik ettik. Madenler ülkemiz açısından çok değerli, bunlardan maksimum seviyede faydalanmamız gerekiyor." dedi.

  Varank, çevresel duyarlılığa önem verdiklerini vurgulayarak, sadece üretimin değil, çevreye gösterilecek hassasiyetin de sürdürülebilir kalkınmanın bir parçası olduğunu dile getirdi. Bakan Varank, "Herkes bu tesisleri gezebilir, buradaki işlemlerin nasıl çevreye duyarlı bir şekilde yapıldığına, azami hassasiyetin gösterildiğine herkes şahitlik edebilir." ifadelerini kullandı.

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #4

  BU YIL 10.8 TON ALTIN ÜRETİLMESİ HEDEFLENİYOR

  Faaliyetlerini TMSF'ye bağlı sürdüren Koza Altın; İzmir, Eskişehir, Kayseri ve Gümüşhane'de bulunan toplam 5 madende üretim gerçekleştiriyor.

  Toplam altın üretimi geçen yıl 8.2 ton olan işletmenin, bu yıl ise toplam 10.8 ton altın üretmesi hedefleniyor. Şirketin TMSF'ye devrinden sonra karının yüzde 219'u geçtiği, öz kaynaklarının ise yüzde 124 artışa ulaştığı belirtiliyor.

  Koza Altın tarafından devlete ödenen vergilerin de şirketin devrinden itibaren yüzde 127 artarak, geçen yıl 336.6 milyon lira seviyesinde gerçekleştiği kayıtlarda yer alıyor.

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #5

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #6

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #7

  Varank: Türkiye’yi altın imalatında öncü yapmak istiyoruz #8


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir