Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
490.998
-1.40%
12ºC
İstanbul
Puslu güneşli 12 C

  Vizesiz Avrupa için 2.5 yıl kaldı

  AB Bakanı Volkan Bozkır, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz seyahat edebilmelerine 2.5 yıl kaldı" dedi.
  • 20.04.2015 - 09:25
  Vizesiz Avrupa için 2.5 yıl kaldı

  vergi.jpg

  Türkiye ile AB ilişkilerini değerlendiren Bozkır, AB sürecinin Türk insanına birçok alanda olumlu yenilikler getirdiğine dikkat çekti. "AB rüyası bitmez, süreç devam eder. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" diyen Bozkır, Türk vatandaşlarının en büyük şikayeti olan vizenin ne zaman kalkacağına dair şunları söyledi:

  20 BEKLENTİ TAMAM

  "Türkiye'nin geri kabul anlaşmasını imzalamasına karşılık, AB Komisyonu ile 3 yıl içinde Türk vatandaşlarına vize kaldırılması süreci başladı. Geçen zamana baktığımızda vizesiz Avrupa'ya yaklaşık 2.5 yıl kaldı. 3 yıllık süreç içinde Avrupa'nın Türkiye'den 72 beklentisi var. Süreç başladıktan sonra neredeyse altı ay geçti. Bu beklentilerden 62'sinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Bunların içinde 20'si yerine getirilmiş durumda."

  "GERİ KABULÜ FESHEDERİZ"

  AB Komisyonu'nun 2017 sonbaharında Türk vatandaşlarına vize kaldırılmasını önermek zorunda olduğunu dile getiren Bozkır "Bundan sonrası konseyin alacağı siyasi karara kalır. Ancak unutmayın 3 yıl içinde beklentileri karşılamasına rağmen vize uygulaması kaldırılmaz ise Türkiye'nin de 6 ay içinde, kabul ettiği geri kabul anlaşmasını feshetme yetkisi var" diye konuştu. Bunu söylediğinde, bazı çevrelerden 'Nasıl AB bakanısın?' diye eleştirdiğini kaydeden Bozkır "Nedenmiş o? Türk vatandaşları vizesiz Avrupa'yı hak etmiyorlar mı? Avrupa ülkeleri, vize konusunda karar verirken Türkiye'nin geri kabulü feshetme hakkını dikkate alacaklardır diye düşünüyorum" dedi.

  "TÜRKİYE KAÇAK TARLASI DEĞİL"

  Bakan Volkan Bozkır Türkiye'nin geri kabul anlaşmasında da önemli işler yaptığını dile getirerek şöyle konuştu: "Diğer ülke vatandaşlarının Türkiye üzerinden geçiş yapıp yapmadıklarını tek tek tespit edecek bir komisyon oluşturacağız. Avrupa'da yakalanan her kaçak yabancının Türkiye üzerinden geçiş yaptığı gibi bir ön yargı var. Bunun doğru olmadığını göstereceğiz. Örneğin adamın üzerinden İstanbul-Edirne otobüs bileti çıktı diye geri kabul edecek halimiz yok. Ya o kişi hiç illegal duruma düşmeden resmi yollardan örneğin Bulgaristan'a, Romanya'ya geçmiş ise bizim suçumuz ne? Türkiye, bazılarının söylediği gibi kaçak göçmen tarlası değil."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir