Petrol
88.72
4.20%
Euro
18.2265
0.50%
Dolar
18.5434
0.23%
Altın
1.014
2.63%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.722
1.53%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Yalçın Küçük: 28 Şubat'ın hedefindeyim

  Yalçın Küçük, "Sizin darbe dediğiniz 28 Şubat'ın hedefiydim ben" dedi.
  • 12.03.2012 - 15:18
  Yalçın Küçük: 28 Şubat'ın hedefindeyim

  Yalçın Küçük: 28 Şubat ın hedefindeyim #1

  "Ergenekon" davasında yargılanan yazar Yalçın Küçük, örgüt üyeliğinden tutuklanmasını anlayamadığını söyledi. Küçük, örgüt üyesi olarak tutuklandığını ancak daha sonra yönetici olmakla suçlandığını hatırlatarak sordu: "Karizmam mı çizilirdi, beni örgütün CEO'su yaptınız."

  BENİ NEDEN CEO YAPTINIZ?

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görülen İkinci "Ergenekon" davasının 165. duruşmasına sanık Yalçın Küçük'ün sözleri damga vurdu.

  Hakkındaki suçlamaları öğleden sonraki oturumda ele alacağını dile getiren Yalçın Küçük, ''Küçük kartlar hazırladım. Çok da kolay olacak. Çok da sevineceğim. Oynayacağım. Mahkemeyi, iddianameyi göreceğiz'' dedi.

  Küçük, örgüt üyeliğinden tutuklandığını hatırlatarak sonra yönetici olarak yargılanmasını eleştirdi: "Ne oldu da, ne yaptım da ben örgüt üyeliğinden, örgüt yöneticisi oldum? Neyim var benim? Eksik mi bulamadınız? Ne oldu da örgüt üyeliğinden tutukladınız? Ne çıktı da yöneticisi yaptınız? Karizmam mı çizilirdi? Beni örgütün CEO'su yaptınız.''

  'HİÇBİR YERDE YOKUM'

  Küçük, davanın sanıkları olan emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ile ömrü boyunca hiç karşı karşıya gelmediğini, Patalya Otel'e hiç gitmediğini ifade ederek, ''Patalya'da yokum. Kent Otel toplantılarında yokum. Hiç bir yerde yokum. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin üyesi değilim. Hiçbir toplantısına çağrılmadım, katılmadım. Cumhuriyet mitinglerini evden televizyondan izledim. Rektörlerin hiçbiriyle yüz yüze gelmemişim'' diye konuştu.

  '28 ŞUBAT'IN HEDEFİYDİM'

  28 Şubat'ın yıl dönümüne atıfta bulunan Küçük, tutuklu sanıkların bulunduğu bölümün ön sırasına dizdiği kitaplarından alıntılar da okuyarak, ''Sizin darbe dediğiniz 28 Şubat'ın hedefiydim ben'' dedi.

  Küçük, 12 Mart'ta üniversiteden kovulduğunu, 12 Eylül'de de hem üniversiteden kovulduğunu, hem de hapse atıldığını anlattı.

  'BENİ ŞEHİT DİYE YAZDILAR'

  ''Orduyla savaştım. Beni öldürmeye kalktılar. Kıbrıs savaşında Genelkurmay'ın kapısına beni şehit diye yazdılar'' diyen Küçük, doğru, yanlış olsa da ordunun iyiliği için yazdığını, eleştirdiğini söyledi.

  Davada dezenformasyon yapmakla ve Kemalist olmamakla suçlandığını belirten Küçük, 1998 yılında ise Kürtler tarafından Kemalizmin ajanı olmakla suçlandığını kaydetti.

  Türk ceza sisteminde ''Kemalist olmamak ve dezenformasyon yapmak'' diye bir suç olmadığını dile getiren Küçük, dezenformasyon yapmadığını, Kemalist olmamak konusunda ise ne diyeceğini bilemediğini anlattı.

  Duruşmaya CHP İzmir Milletvekili olan gazeteci Mustafa Balbay ile gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık katıldı.

  ''Odatv'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük ve yine başka suçtan tutuklu yargılanan Yüksel Dilsiz ile tutuksuz sanıklar Maruf Şinik ve Recep Taylan da duruşmada hazır bulundu.

  Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve Oğuz Bulut ise duruşmaya gelmedi.


  Görüş Bildir