Yaralı teröriste ilk müdahale askerden

Yaralı teröriste ilk müdahale askerden

Kış üslenmesine geçen ve Tunceli Ovacık'ta yeniden yapılanıp etkin olmak isteyen terör örgütü Maoist Komünist Partisi'ne (MKP) yönelik operasyon başlatan güvenlik güçleri, 16 Kasım'da Karagöl kırsalında bir grup teröristle sıcak temas sağladı.

23 TERÖRİST MUNZUR DAĞI'NDA KISTIRILDI

Güvenlik güçlerinin ''teslim ol'' çağrısına ateşle karşılık veren teröristlerle çıkan çatışmada 1 asker yaralandı, 2 terörist sağ ele geçirildi. Arazinin dağlık olmasından faydalanıp kaçan teröristlere yönelik hava destekli operasyon düzenleyen Mehmetçik, 23 teröristi Munzur Dağı'nda sarp yamaçlardaki bir mağarada kıstırdı.

"HAYATINIZA DEVAM EDECEKSİNİZ"

PKK ile hareket eden örgütün üyelerine seslenen komutan, ''Teslim olun. Dün saat 16.00'dan itibaren sizin teslim olmanızı bekliyoruz. Yoksa biz buraya yarım saat içinde girerdik. Bu kadar uzun bir süre sizin teslim olmanızı bekliyoruz. Teslim olmayıp ateşe devam ederseniz bizim de yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Ailenizle görüşeceksiniz. Yaşayacaksınız. Hayatınıza devam edeceksiniz. Dün 16.00'dan beri bekliyoruz. Size 10 dakika müddet, kesinlikle ateş edilmeyecek. Bu süre zarfında teslim olun'' diye konuştu.

Tunceli'de yaralı PKK'lıya müdahale askerden

Yaralı teröriste ilk müdahale askerden

YARALI TERÖRİSTE İLK MÜDAHALE ASKERDEN

Komutanın bu çağrısı üzerine ayağından yaralı olduğu ve güçlükle yürüdüğü görülen bir terörist teslim oldu. Güvenlik güçleri bu teröriste adını sorup, ağır ağır mağaradan uzaklaşmasını istedi. Bu teröristin ardından kötü muameleye maruz kalmayacaklarını gören bazıları yaralı diğer teröristler de teslim oldu.

"ÇIKTIĞINIZ İYİ OLDU"

Güvenlik güçleri, teslim olan teröristlere mağarada yaralı ya da ölü arkadaşları olup olmadığını sordu, mağaranın içine ilişkin bilgi istedi. Bu sırada korktuğunu söyleyen kadın teröriste korkmaması yönünde telkinde bulunan komutanlar, ''Korkma, sakin ol. Öyle bir şey olmaz. Korkulacak bir şey yok. Oradan çıkmasaydınız kötü olurdu. Çıktığınız iyi oldu'' dedi.

MEHMETÇİK'TEN PKK'LIYA SU

Komutanlar, yüzünü yıkamak isteyen teröriste su getirtti. Teröristler yüzünü yıkayıp Mehmetçiğin getirdiği suyu içti. Mehmetçik, dizinden yaralı bir teröriste de tıbbi müdahalede bulundu. Teröristler daha sonra askeri bir helikopterle Ovacık'a nakledildi.