Yasa dışı kürtaj şebekesinde Türk doktorlar da var
Ajanslar

KKTC’de neredeyse doğum aşamasındaki ceninlere kürtaj yapılıp gizlice gömüldüğü ihbarı üzerine harekete geçen polis Girne’de boş arazide gömülmüş 30 haftalık ve üstü 5 cenin buldu.

50 BİN LİRAYA KÜRTAJ YAPTIRAN KADINLAR ARAŞTIRILIYOR

KKTC'de 7 aylık hamilelere bile kürtaj yapan kliniğe Türkiye'den 500 kadın gitti. 10 haftalık yasal süreyi aştıkları için kliniğe 50 bin lira ödeyen kadınların kim olduğu araştırılıyor.

Yasa dışı kürtaj şebekesinde Türk doktorlar da var

4'Ü DOKTOR 8 KİŞİ TUTUKLANDI

Girne’deki Ada Hospital’ın sahipleri Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, eşi Dr. Verda Özkent Tunçbilek, başhekim Dr. Fahri Karagözlü, ebe Ayşegül İşbilir, anestezi uzmanı Dr. Rasiha Serdaroğlu, hasta danışmanı Cemaliye Ölmez ve ceninleri gömen 2 çalışan tutuklandı.

Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun hükümet ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekillerinden Ergün Sardaroğlu’nun eşi olduğu ortaya çıktı. Skandalının aynı hastanede çalışan güvenlik görevlisi Hasan Bağgün’ün ihbarıyla ortaya çıktığı öğrenildi. Dün iki ceninin daha bulunduğu açıklandı.

500'E YAKIN YASA DIŞI KÜRTAJ

Türkiye’deki yasaların sıkılığı ve doktorların bu riski almak istemedikleri için ilerlemiş gebeliklerde hastaların kürtaj için KKTC’yi tercih ettikleri ve bir ‘kürtaj pazarı’ oluşturdukları öğrenildi. Yasal sınırı aşan ve istenmeyen hamileliklerde kişileri turizm turları ile KKTC’ye getiren bir organize şebekenin olduğu, bu şebeke ile KKTC’deki bağlantılarının ortak çalıştığı iddia edildi. Çetenin Türkiye bağlantıları olabileceği iddiası araştırılıyor. Klinikte üç yılda 500’e yakın yasadışı kürtaj yaptığı da öne sürülüyor.

Yasa dışı kürtaj şebekesinde Türk doktorlar da var
(Tutuklanan anestezist Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun, milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun eşi olduğu öğrenildi.)

"BANA YAP DENİLENİ YAPTIM"

Güvenlik görevlisinin Ada Hospital’da yapılan operasyonlar hakkındaki kayıtların yanı sıra, Türkiye’den gelerek yasadışı kürtaj yaptıran kişilerin isimlerini de polise verdiği belirtildi. Tutuklanan ebe Ayşegül İşbilir’in de polisin operasyonu sonrasında bu kişilere ait dosyaları polise teslim ettiği, yine ceninlerin gömüldüğü yerleri itiraf ettiği ortaya çıktı. Hastanede şoför olarak çalışan Aziz Doğgün ve Hasta Danışmanı Cemaliye Ölmez’in de yasa dışı yollarla alınan fetüsleri gömdükleri iddia edildi. Bu arada tutuklanan UBP milletvekili Ergün Serdaroğlu’nun eşi anestezist Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun “Sadece narkozda görevliyim bana yap denileni yaptım” dediği kaydedildi.

Yasa dışı kürtaj şebekesinde Türk doktorlar da var

SUÇLAMAYI REDDETİLER

Tutuklanan şüphelilerden hastanenin sahiplerinin ve doktorların yasadışı kürtaj iddialarına kabul etmedikleri hukuki kürtaj yaptıklarını söyledikleri öğrenildi. Polis ise hastane sahipleri Dr. Mehmet Ali Tunçbilek ve Dr. Verda Özkent Tunçbilek’in kürtajların hastanelerinde yapılmasına göz yumarak bundan gelir elde ettiklerini söyledi. Polis, Dr. Fahri Karagözlü, Anestezi uzmanı Rasiha Serdaroğlu, hemşire Taner Okburan ve Ebe Ayşegül İşbilen’in de yasal sınır olan on haftadan büyük gebelikleri operasyonla sonlandırdıklarını ifade etti. Tutuklanan zanlılar Rasiha Serdaroğlu ile Fahri Karagözlü’nün sağlık sorunları nedeni ile Girne Akçiçek Hastanesi’ne kaldırıldıkları ve orada polis gözetiminde tutuldukları belirtildi.

YEDİ AYLIK BEBEĞİN CİĞERİNDE HAVA

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi morguna gönderilen fetüsler, kemik parçaları ve biri 7 aylık bebek cesedi ile ilgili ilk inceleme yapAdli Tıp Uzmanı Dr. İdris Deniz tarafından yapılan incelemede, fetüslerin yasal sınır olan 10 haftalıktan daha büyük olduğu belirlendi. İlk incelemede yedi aylık bebeğin akciğerlerinde hava tespit edilirken bu da akıllara bebeğin doğduktan sonra öldürülmüş olabileceği ihtimalini getirdi. Tüm fetüsler incelenmek ve DNA testi yaplmak üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilecek.