ensonhaber.com

Türkiye adına mühendislik harikası önemli bir daha hayalden gerçeğe dönüştü.

Dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ise en uzun çift tüplü kara yolu tüneli olan Zigana Tüneli'nin açılışı yapıldı.

Zigana Tüneli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Trabzon'da katıldığı törenle bugün vatandaşların hizmetine girdi.

"Bu tünel bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden biri olacaktır"

Açılış için toplanan kalabalığa hitap eden Erdoğan şöyle konuştu:

"Bugün hem sizlerle hasret gidermeye hem de aralarında Yeni Zigana Tüneli'nin açılışını yapmaya geldik. Zigana Tüneli dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ve ülkemizin en uzun çift tüplü karayolu tüneli olarak inşa edildi. Trabzon'la Gümüşhane arasındaki bu tünelle Karadeniz'i doğu, güneydoğuya, oradan İran ve Ortadoğu'ya; yani ipek yoluna bağlıyoruz. Bu projemiz tamamen kendi mühendislerimize aittir.

Bu tünel bölgemizin her alandaki kalkınmasının sembollerinden biri olacaktır. Vakit, akaryakıt, karbon salınımından sağlayacağı faydalar yanında bu tünelle Karadeniz'deki limanlarla güney arasında yeni bir soluk borusu açıyoruz. Bugün açılışını yapacağımız bir diğer önemli projemiz şehrimizin bir uçtan diğer uca adeta çehresini değiştiren Kanuni Bulvarı'nın biten kısımlarıdır."

Tünelle birlikte, yaklaşık 1,5 buçuk saat süren Gümüşhane- arası 30 dakikaya düşecek.

Trabzon Limanı Orta Anadolu'ya bağlandı

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyü mevkiiyle Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy köyü arasında toplam 44 kilometre uzunluğundaki birbirine bağlanan 33 tünel, hem lojistik olarak Trabzon Limanı’nı Orta Anadolu’ya bağlayacak hem de Türkiye’nin güneyine, doğusuna bağlayacak önemli bir aks üzerinde yer alacak.

Özellikle yağışlı, karlı ve buzlu havalarda sürücülerin korkulu rüyası olan keskin virajlar ve rampalar tünel sayesinde daha konforlu, daha güvenli ve daha ekonomik bir ulaşım imkanı sağlayacak.

Yıllık tasarruf 272 milyon lira

Zigana Tüneli zamandan 92 milyon lira, akaryakıttan 180 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 272 milyon lira tasarruf sağlayacak. Ayrıca karbon emisyon salınımını da yıllık 21 bin ton azaltarak yörenin eşsiz doğası korunacak.