Petrol
99.78
-0.23%
Euro
17.5636
0.09%
Dolar
17.2303
0.09%
Altın
963.2
0.05%
Borsa
2408
0.00%
Bitcoin
350.701
1.39%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  YHT seferleri 28 Mayıs'ta başlıyor

  YHT seferleri 28 Mayıs'ta başlıyor

  Demir yolları ulaşımında da normalleşme sürecinin başlatıldığı açıklanırken, yolcular biletlerini internet üzerinden HES kodu ile satın alacak.
  • AA
  • 23.05.2020 - 10:17
  • Güncelleme : 23.05.2020 - 10:17

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirlerin sonuçlarını almaya başladıklarını belirterek, demir yolları ulaşımında da normalleşme sürecinin başlatıldığını açıkladı.

  YHT SEFERLERİ 28 MAYIS'TA BAŞLIYOR

  Bakan Karaismailoğlu, “Normalleşme sürecinde yüksek hızlı trenler 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya, Konya-İstanbul hatlarında günde toplam 16 sefer yapacak. 28 Mayıs’ta hatlardaki seferleri sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacağız.” dedi.

  BİLETLER 'HES KODU' İLE ALINACAK

  Karaismailoğlu, sadece internet üzerinden bilet satışı yapılabileceğini ve bilet satışlarının HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile gerçekleştirileceğini söyledi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, seyahatlerde HES kodu ile güvenli yolculuk yapılacağını duyurmuş, açıklamasında ise "Bu kod kısa mesaj ile alınabilecek. Bu kod ile seyahatte en üst düzeyde güvenlik sağlanacak." ifadelerine yer vermişti.

  YHT seferleri 28 Mayıs ta başlıyor #1

  SOSYAL MESAFE KURALINA DİKKAT EDİLECEK

  Karaismailoğlu, YHT seferlerini sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek başlatacaklarının altını çizerek, demir yollarında ilk olarak tren içinde sosyal mesafeye uygun tedbirler alınacağını, yolcu tren bilet satışlarında da sosyal mesafeye uygun yüzde 50 kapasite oranında ve koltuk atlayarak çapraz düzende bilet satışı yapılacağını bildirdi.

  Bakan Karaismailoğlu, trenlerde sosyal mesafenin korunması için sık aralıklarla anons yapılacağını da belirtti.

  YHT seferleri 28 Mayıs ta başlıyor #2

  "İZİN BELGESİ ZORUNLU OLACAK"

  YHT'lerde her vagonun arka koltuklarının seyahat sürecinde koronavirüs şüphesi duyulan yolcuların izole edilmesi için ayrılacağını söyleyen Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

  "Sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstüyle 20 yaş altı yaş grupları için ilgili makamlardan onaylı 'Seyahat İzin Belgesi' zorunlu olacak. Kontrol sırasında bu belgeyi ibraz edemeyenlerin seyahatleri iptal edilecek ve bilet ücretleri iade edilmeyecek. Yolcuların gara gelmelerinden trene binmelerine kadar ki süreçte de sosyal mesafeyi korumaları amacıyla ilgili personel tarafından denetlenmeleri sağlanacak."

  Karaismailoğlu, tren setlerinin sefere çıkmadan önce ve sefer sonlarında dezenfekte edilmesine devam edileceğini de bildirerek, YHT'lerde görevli hosteslerin ilk yardım çantalarında maske ve eldiven bulundurulacağını da belirtti.

  YHT seferleri 28 Mayıs ta başlıyor #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir