Yüksel Aytuğ: Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor

Yüksel Aytuğ: Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor

Türkiye olarak bu yıl olimpiyatlara 66 kadın sporcu gönderdik. İşte o 66 kadın sporcu bu yazıyı okumasın.. Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, Londra 2012 Olimpiyat Oyunları'nda yarışan kadın sporcuları bedenleri üzerinden eleştirdi. "Bir kadının sportif başarısı, erkeğe benzemesiyle doğru orantılı." diyen Aytuğ, yüzme yarışlarındaki kadınların vücutlarını "Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler." diye tanımladı.

İşte Aytuğ'un "Kadınlık olimpiyatlarda ölüyor" başlıklı yazısı

KÜÇÜCÜK KALÇALAR, DÜMDÜZ GÖĞÜSLER

Ben kadın derneklerinin yerinde olsam, olimpiyat oyunlarını şiddetle protesto ederdim. Olimpiyat halkalarının altına kadınlık simgesi artı işaretlerini koyardım...
Bu duyguya kapılmam için kadınlar arası yüzme yarışlarını izlemem yetti. Havuzdaki hanımların, kadınlıkla bir ilgisi kalmamış gibiydi. Kocaman omuzlar, küçücük kalçalar ve tahta gibi dümdüz göğüsler... Eğer mayolarının farklı biçimi olmasa, hepsini erkek sanacaktım. Hele göğüsler... Kadınlığın, analığın, bereketin simgesi olan göğüsler, hızı engelleyen birer "safra" olarak görülmüş olmalı ki, çocukluktan bu yana adeta budanmış.
Bazı kadın ciritçileri, güllecileri, güreşçileri, haltercileri, boksörleri saymıyorum bile... Onların görüntüleri hepten içler acısı...

MADALYAYA GİDEN YOL ERKEĞE DÖNÜŞMEKTEN GEÇİYOR

Gelelim, işin kadınları ilgilendiren asıl bölümüne:
Görünen o ki, bir kadının sportif başarısı, "erkeğe benzemesiyle" doğru orantılı. Yani pek çok branşta madalyaya giden yol "erkeğe dönüşmekten" geçiyor. Şimdi söyleyin bana, bir kadın bundan daha fazla nasıl aşağılanır?

BIYIKLI KADIN ATLETLER (!)

Olimpiyat sporcularının bir atletten ziyade "üniformasız asker" olarak görüldüğü soğuk savaş döneminde, özellikle Doğu Bloku ülkelerinin kadın atletlerinin gerçekten kadın olup olmadığı tartışılırdı. Kullandıkları hormon ilaçları yüzünden bıyıklı kadın atletler (!) koşardı pistlerde. Doping ve diğer kimyasalların spor sahalarından uzaklaştırılması yolunda alınan önlemler ve denetim teknolojisinin gelişmesiyle, bu insanlık dışı çirkin görüntünün biraz önü alınır gibi oldu ama Londra Olimpiyatları'nda gördüm ki, madalya için "erkekleşmek zorunda bırakılan" pek çok kadına, üstü örtülü bir sportif şiddet uygulanıyor. Adeta kadınlıkları ellerinden alınıyor.

KADIN ZAREFETİNİ OLİMPİYAT ELİYLE YOK EDECEĞİZ

Size ütopik gelebilir ama bu konuda bir önerim var. Kadın sporcuların kronometre sonuçlarıyla yetinilmesin. Sıralama yapılırken sporcuların fiziksel görünümlerinin "kadına benzerliği oranında" artı ve eksi puanlar eklensin!..
Aksi halde kadın zarafetini ve nahifliğini, olimpiyat eliyle yok edeceğiz...