Yunan gazetesinden hükümete Erdoğan tavsiyesi

Yunan gazetesinden hükümete Erdoğan tavsiyesi

Sabah Gazetesi'nden Stelyo Berberakis'in haberine göre, Yunan gazetesi To Vima'da "Türkler gibi yap" başlığıyla yayınlanan makalede Yunan hükümetinin ekonomik krizden çıkması için Başbakan Erdoğan'ı örnek alması önerildi

To Vima gazetesinin dünkü sayısında "Türkler gibi yap..." başlığı altındaki bir makalede Yunan hükümetinin, Türkiye'yi örnek alması öneriliyor. Sifis Polymides imzalı makalede, Yunan hükümetinin ekonomik krizden çıkması, ülkenin kaybolan itibarının yeniden kazanılması için attığı ve atacağı adımlarda kararlı olması gerektiğine dikkat çekilerek, Türkiye'nin 10 yıl önceki derin ekonomik krizden çıkmak için attığı adımları örnek alması önerildi.

YETER Kİ SİYASİ İRADE OLSUN

Polymides, makalesinin ilgili bölümünde şunları yazıyor: "...Koalisyon hükümeti, bu yolda atacağı adımlar için milliyetçilik duygularını ve miyopluğu bir kenara bırakarak komşumuz Türkiye'yi örnek almalıdır. Onlar da yaklaşık on yıl önce bizimkine benzer bir krizin içine girmişti. O dönemin yöneticileri ne ekonomik krizi yönetebilmiş ne de IMF'nin taleplerini yerine getirebilmişti. Yöneticiler ve kurulu düzen kamuoyunun baskıları altında aniden çökmüş, yerine yozlaşmamış bir siyasi güç ortaya çıkmıştı: Sayın Erdoğan ve partisi yalnız IMF'nin talep ettiği reformları hayata geçirmekle kalmamış, Türk ekonomisini yeniden yapılandırmayı başarmıştı. Bunun sonucunda yabancı yatırımlar ülkeye akın etmişti. Türkiye'de sadece geçen yıl 16 milyar dolarlık yabancı yatırım yapıldığı da bunun bir örneğidir. ....İki ülke arasında birçok benzerlikler ve kemikleşmiş sorunların olduğu doğrudur. Yeter ki siyasi irade olsun ve geçmişteki siyasi sistemin getirdikleri göz önünde bulundurulsun."