Yunanistan adalarını kiralıyor

Yunanistan adalarını kiralıyor

Yunanistan Kardak gibi ada ve kayalıklarını yabancı yatırımcılara kiralama kararı aldı. Bu karar, Türk yatırımcıları da harekete geçirdi.

Sabah gazetesinden Stelyo Berberakis'in habeine göre Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Fransız Le Monde gazetesine verdiği demeçte, Yunan adalarının ticari açıdan değerlendirileceğini söyledi.

Türkiye ile Yunanistan'ın Ege kaynaklı anlaşmazlıkları nedeniyle oldukça hassas olan Yunan adaları ile yapılan bu açıklama Türkiye'deki yatırımcıları da heyecanlandırdı. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, ülkenin ana kara parçası etrafındaki yerleşim merkezli adaların satılmayacağını ancak kiralanabileceklerini söyledi. Yunan hükümetinin kamuya ait adacıkları da yatırımcılara açması 55 milyar euroluk uzun vadeli bir program çerçevesinde bulunuyor. Yunanistan'da 3 binden fazla ada, adacık ve kayalık bulunuyor.

TÜRKLER BAŞ VURDU

İyonya ve Atina açıklarında şahıslara ait 15'e yakın satılık özel adanın fiyatı ise 4 milyon euro ile 150 milyon euro arasında değişiyor. Issız adacıkların satış ya da kiralanmaları için Yunan Savunma Bakanlığı ile Genel Kurmay'dan izin almak gerekiyordu. Ancak artık bu tabu da kırıldı. Örneğin Koç Grubu Midilli Adası'nın bir limanını kiraladı ve marinaya dönüştürdü. Koç gibi birçok Türk yatırım şirketinin yalnız Ege değil batıdaki İyonya denizindeki turistik adaların bazı limanlarını marinaya dönüştürmek ilgili makâmlara başvurdukları biliniyor.