Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1231
-0.07%
Dolar
18.5025
0.00%
Altın
990.21
0.20%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
356.900
-1.38%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C

  Yunanistan Türk okullarını kapattı

  Okulların bugün açıldığı ülkede öğrenci sayısının yetersizliği gerekçe gösterilerek 60 azınlık okulunun kapısına kilit vuruldu.
  • Ajanslar
  • 19.09.2016 - 13:00
  Yunanistan Türk okullarını kapattı

  Yunanistan Türk okullarını kapattı #1

  Okulların bugün açıldığı ülkede öğrenci sayısının yetersizliğini gerekçe gösterilerek 60 azınlık okulunun kapısına kilit vuruldu, kapatılanlar arasında dokuz Türk okulu var. Ayrıca azınılk liselerinde Türkçe ders saatleri azaltıldı.

  1 MİLYON 100 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

  Yunanistan'da, yaklaşık üç aylık yaz tatilinin ardından ilk ve ortaokullarda toplam bir milyon 100 bin öğrenci ders başı yaparken, Batı Trakya'da yeni öğretim yılı buruk başladı.

  TÜRKÇE DERS SAATLERİ AZALTILDI

  İskeçe ve Gümülcine'de iki lisede bu yıl Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın kararıyla Türkçe ders saatlerinin azaltılmasının yanı sıra 2010'da başlatılan uygulama çerçevesinde öğrenci sayısının yetersiz olması gerekçesiyle dokuz azınlık okulunun daha kapatılması Türklerin tepkisine neden oldu.

  Bölgedeki Türkler, hükümetin azınlıklara yönelik eğitim konusundaki kararlarında Türk azınlığın görüşünü dikkate almadığını belirtiyor.

  AİLELERE VE VELİLERE DANIŞILMADI

  Rodop-Meriç illeri SÖPA mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, karar alınırken ailelere ve velilere danışılmadığını söyledi. Ahmet, "Yeni öğretim yılına dokuz okulumuzu daha kaybetmiş olarak giriyoruz. Devlet okulları için uygulanan ve öğrenci sayısı dokuzu tutmayan okulların kapatılmasını öngören yasanın, farklı statüye sahip azınlık okulları için de uygulanmasıyla okullarımızın kapatılması hepimizi derinden üzmüştür" dedi.

  Ahmet ayrıca, Yunanistan Eğitim Bakanlığı'na bir rapor sunduklarını, okullarında okutulan Yunanca ve Türkçe ders kitaplarının çağdaş eğitim ihtiyacını karşılamadığını aktardı.


  Görüş Bildir