Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.020
0.81%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  Zaman Erdoğan'ın cemaat eleştirilerine yer vermedi

  Zaman Gazetesi, Başbakan'ın dün akşam canlı yayında yaptığı cemaat eleştirilerini sansürledi.
  • 21.11.2013 - 17:30
  Zaman Erdoğan'ın cemaat eleştirilerine yer vermedi

  Zaman Erdoğan ın cemaat eleştirilerine yer vermedi #1

  Hükümet ile cemaat arasında devam eden dershanelerin kapatılması tartışması devam ediyor. Tartışmalar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamalar sonrası daha da derinleşti.

  BAŞBAKAN İLK KEZ 'KARŞI TARAF' DEDİ

  Erdoğan, konuşmasında ilk kez 'karşı taraf' olarak nitelediği Gülen cemaati için 'Gönül dili ile konuşmuyorlar' ifadesini kullandı. Erdoğan ayrıca 'Sürdürdükleri propagandayı bitirmeleri lazım ve bizden bir geri dönüş bekliyorlarsa bunun olmayacağını bilmeleri lazım' dedi. Ancak Erdoğan'ın cemaati eleştiren bu sözlerine Zaman gazetesi yer vermedi.

  'GÖNÜL DİLİ İLE KONUŞMUYORLAR'

  Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamada cemaatin gönül dili ile konuşmadığını belirterek, 'Biz asla böyle bir kavganın içerisinde olmadık, olmayız. Onlar hangi dille konuşuyorlar bilemem. Ama şu andaki dil malesef gönül dili değil. Ama biz gönül diliyle konuşuyoruz. Ve gönül diliyle konuşmaya da devam edeceğiz. Bekleriz ki "karşı taraf" diyeceğim artık, başka türlü konuşamam onlar da gönül diliyle konuşmalı ve onlar da zaten bütün bu dershane denilen bu kitlenin tamamını temsil etmiyorlar' ifadelerini kullanmıştı.

  ZAMAN BU SÖZLERE YER VERMEDİ

  Zaman Gazetesi, Erdoğan'ın açıklamalarına şu şekilde yer verdi:

  Kapatma kararını çoktan verdik

  'Başbakan Tayyip Erdoğan, Atv ve Ahaber ortak yayınında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan'a ilk olarak Diyarbakır'da hafta sonu gerçekleştirilen ve Kuzek Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Kürt sanatçı Şivan Perwer'in de katıldığı program soruldu. 'Kürdistan' ifadesini kullanmasının eleştirilmesi konusuna değindi. Muhalefeti tarihi bilmemekle suçladı. Mustafa Kemal'in ilk Meclis'teki konuşmalarından örnekler verdi. "O halde Gazi Mustafa Kemal de bölücü mü?" ifadelerini kullandı. Diyarbakır'daki sözlerinin genel af olarak yorumlanmasına tepki gösterdi. Barzani'nin Kuzey Irak'a döndükten sonra 'her şey yolunda giderse Öcalan'ın affedilebileceği' yönündeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Barzani böyle bir şey söylemişse yanlış yapmış. Bu konu onun ilgi alanı değildir. Yargı hükmünü vermiştir." dedi.

  Başbakan'a dershanelerle ilgili tartışmalar soruldu. Dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kararın çok daha önce verildiğini söyledi. Erdoğan, "Bu bugün gündeme gelmiş bir konu değil. İktidar olduğumuzda 'eğitimde de reform adımları atalım' dedik. Ben Milli Eğitim bakanı arkadaşlarımın hepsinden de bunu istedim. Taa 2003'ten bu yana görüşülen bir mesele. Gelin bu dershaneleri okula dönüştürün. Apartman katlarında dershaneciliğin bitmesi lazım. Dönüşmeyenlerle ilgili para cezasından vs bahsediliyor. Böyle bir şey yok. Ancak tabi ki bir müeyyidesi olacaktır. " dedi.

  Biz darbe hükümeti değiliz

  Recep Tayyip Erdoğan'a, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin "Bu müesseseler milletin. Yeter ki hizmet etsin ama kapanmasın. 'Biz idare edelim' hırsımız yok. Kim yönetirse yönetsin' teklifi de soruldu. Şöyle cevap verdi: "(İsteniyorsa biz bunları devlete veririz) diyorlar. Kusura bakmasınlar ama biz darbe hükümeti değiliz. Kurun okulları, sizden hizmet satın alalım. Böyle bir kavgaya gerek yok. Kara kampanya bizi ciddi manada üzmüştür. Etüt salonlarının, okuma salonlarının kapatılmasına yönelik bir şey yok. Ortaya çıkmış tasarı henüz yok. Son brifing bu Bakanlar Kurulu toplantısında verildi."

  Arayış içinde değiliz, geri adım yok

  Hazırlanan kanun taslağıyla ilgili son durumun ve hükümetin bundan sonraki tavrının ne olduğunun sorulması üzerine şunları söyledi: "Bunun kararını vermişiz. Arayış içinde değiliz. Geri dönüş söz konsu değil. Gelinen noktada artık dershane anlayışının yürümesi mümkün değil. Pazartesi günü bize yapılan sunumda tespit ettiğimiz eksikler üzerinde çalışılacak. Dışarıdan alınması gereken destekler varsa alınacak. Görüşülmesi gereken STK'larla görüşün dedik. Bundan sonraki Bakanlar Kurulu'na daha hazır, tamamlanmış halde getirin dedik. Eğer muhataplarımız durumunda olan kardeşlerimiz farklı taleplerle bizim karşımıza geleceklerse bu çerçevenin içinde ele alınacak. Bu taslak Meclis'e gelecek. Ve Meclis'ten biz bu yasayı geçireceğiz. Siz şekil vermek istiyorsunuz. Hayır. Bu sektördeki payınız yüzde 25. Ama ses büyük. Bir başbakan olarak söyleyeceklerimi söylüyorum. Bundan sonra da bu konuda konuşmam. İşin icra safhasına geçerim. Arkadaşlarım gerekenleri konuşurlar. Yapacak başka işlerimiz de var.'

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir