Euro
15.2048
-0.17%
Dolar
13.6158
-0.25%
Altın
787.5500
-0.07%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
514.175
2.88%
1ºC
İstanbul
Açık 1 C
  Zap'taki PKK kamplarına operasyon

  Zap'taki PKK kamplarına operasyon

  Resmi açıklama yapılmadı fakat Türk silahlı birliklerinin karadan Kuzey Irak'ın Zap bölgesinde büyük bir operasyon düzenlediği belirtiliyor.
  • 17.10.2017 - 15:52

  Zap taki PKK kamplarına operasyon #1

  Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda, şehit olan 4 asker için tören düzenlendi.

  SINIR ÖTESİ OPERASYONDA ŞEHİT DÜŞTÜLER

  Piyade Uzman Çavuş İlhan Sezer, Piyade Uzman Çavuş Furkan Aydın, Piyade Uzman Çavuş Adem Gezer ve Piyade Uzman Çavuş Seçkin Arıkan'ın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Zap bölgesine yönelik sınır ötesi operasyonunda şehit düştüğü ortaya çıktı.

  Zap taki PKK kamplarına operasyon #2

  ZAP'A NEDEN OPERASYON DÜZENLENİYOR

  Zap, Çukurca'nın hemen güneyinde yer alıyor. Orada PKK terör örgütünün kamplarının olduğu biliniyor. Arazi yapısı bakımından Zap bölgesi Türkiye'ye sızma ve Türkiye'den Irak'ın kuzeyine kaçma istikameti olarak en uygun noktalardan biri. Bu nedenle Zap'ın tutulması önemli.

  Zap taki PKK kamplarına operasyon #3

  SICAK TAKİP DEĞİL, BÜYÜK OPERASYON

  Türkiye zaman zaman uluslararası haklarını kullanarak sıcak takip amaçlı sınır ötesine geçiyordu fakat Zap'a son operasyon oldukça kapsamlı.

  Henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden Zap'ta ne kadar Türk askeri var bilinmiyor. Özel birlikler Zap Vadisi ve dağlık arazide askerler alan hakimiyetini sağlamak için büyük bir operasyon düzenliyor. Bu operasyonlar sırasında 16 terörist etkisiz hale getirildi. 4 askerimiz ise şehit oldu.

  PKK'NIN KIŞ TERTİPLENMESİNE DARBE

  Zap'a paralel olarak sınır hattında çok sayıda karakol bulunuyor. Teröristler sızma hareketleriyle bu karakollara hem taciz ateşi açıyorlar hem de saldırılar düzenliyorlar. İşte buradaki saldırıları önlemek ve teröristlerin kış tertiplenmesini önlemek için kaçma istikametleri bu operasyonla kesilmiş durumda.

  Karadaki birimlerin verdiği koordinatlarla İHA'larla da operasyonlar düzenleniyor. Daha kalabalık terörist faaliyetleri tespit edildiğinde ise F16 savaş uçakları devreye girip o bölgeyi bombalıyor.

  ANİ GELİŞEN İSTİHBARATA DAYALI NOKTA OPERASYON

  Operasyon sırasında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Adem Gezer, memleketinde yıllık izindeyken "acil" koduyla göreve çağrılmıştı. Bu nedenle operasyonun ani gelişen istihbarata dayalı olarak başladığı ifade ediliyor.


  Görüş Bildir