Zirve davası hakimine kadın tuzağı iddiası

haydar yeşil

Zirve Yayınevi cinayeti sırasında Malatya İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü olan Binbaşı Haydar Yeşil, cinayeti işleyen 5 kişinin bile tahliye edildiği davanın 4 tutuklu sanığından biri.

Akşam Gazetesi'ne konuşan Yeşil, Zirve’nin perde arkasını anlattı:

"İl Jandarma’da Gülencilere mensup biri belirlendi. Başkaları olup olmadığını tespit edip  bu kişiler için gerekli yasal işlemleri yaptık. Bu yüzden Gülenciler beni hedef yaptı, cinayeti benim azmettirdiğimle ilgili mektuplar gönderildi."

"Tertipçiler Malatya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ni ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nı yalan raporlara inandıramayınca hakime kadın tuzağı kurdu. Ama hakim bu tuzağa düşmedi."

"Sonunda hakimi ve başsavcı vekilini Malatya’dan gönderip yerlerine kendi adamlarını getirdiler ve Zirve dosyasını İstanbul’dan Malatya’ya gönderdiler. Bu yeni gelenler birçok askeri personeli tutukladı."

"Zirve’nin her yerinde Paralel örgüt var, bu halen öyle. Ali Fuat Yılmazer 2 Aralık 2008 tarihli sahte raporla, Uzman çavuş İlker Çınar’ı Zirve cinayetinin içinde gösterdi. Tehditler sonunda Çınar gizli tanık oldu"

"HEDEF ÖZEL KUVVETLER'Dİ"

"İlker Çınar, Özel Kuvvetler Komutanlığı’yla (ÖKK) ilişkili gösterildi çünkü hedefleri Türkiye'yi işgale karşı yerel direnişi örgütlemekle görevli ÖKK'nın savunma planlarını ele geçirmekti. Çınar’ın TSK'yla ilişkisi 1993’te kesilmişti ama kumpasçılar primlerinin ödendiği yalanını uydurdu."

"Cinayeti işleyenleri önceden tanımıyorum. Cinayet sanıkları, ‘Bunları ilk kez görüyoruz’ demelerine rağmen hapiste tutuluyorum."

"GİZLİ TANIKLAR İBRETLİK"

"Zirve’deki gizli tanıklar ibretlik bir konu. Uyuşturucudan aranan Veysel Şahin’i 2008’de silahlarıyla yakaladık. Fakat Zekeriya Öz ve Malatya Savcısı bu kişiyle pazarlık yaptı, 29 yıllık cezanın bozulması karşılığında gizli tanık yapıldı. Anlattıkları Malatya’yla ilgili ama ifadesi İstanbul'a gitti. İki polis ifadelerin doğru olduğuna dair sahte belge düzenledi."

"GAZETECİ ADEM YAVUZ ARSLAN, İLKER ÇINAR'I TEHDİT ETTİ"

"Gazeteci Adem Yavuz Arslan, İlker Çınar’a Mayıs 2008’de gizli tanıklık teklif etti, ancak Çınar kabul etmedi. Bunun üzerine Arslan, silahlı kişiler gönderip yaşadığı köyde Çınar’ı tehdit etti. Çınar, bu tehdidi el yazısıyla bana ait ajandaya yazdı. Ajanda tespit için gönderildiği Ankara Polis Laboratuvarı’nda kayboldu."