100 metre yükseklikte ekmek parası
AA

Türkiye'nin son yıllarda atağa geçen rüzgar enerjisi yatırımları, beraberinde yeni sektörlere de iş imkanı sağlıyor. Sektörün gelişmesi, Türkiye'de rüzgar kulesi ve kanadı üretimine doğrudan etki ediyor.

Gelişen rüzgar enerjisi sektörü, devasa kulelerin bakım onarım işlerini yapanlar için de yeni iş kapısı oluyor. Özel eğitimden geçen rüzgar teknisyenleri, arıza veya bakım işleri olduğunda yaklaşık 100 metre yüksekliğe çıkarak çalışma yürütüyor.

100 metre yükseklikte ekmek parası

Her anı uzaktan elektronik olarak takip edilen rüzgar türbinlerinde en küçük arızaya müdahale ediliyor. Komuta merkezinden giderilemeyen sorunlar için özel eğitimli işçiler devreye giriyor.

"Yıldırım" çarpması ihtimalinin bulunduğu zamanların dışında yaz kış demeden çalışan rüzgar teknisyenleri, arıza uyarısının ardından hemen hazırlığa başlıyor.
İş güvenliğini alan teknisyenler, arıza tamiri için rüzgar türbininin içine giriyor. Arızanın durumuna göre bazen de 100 metre yükseklikteki türbine çıkan teknisyenler, burada sistemi tekrar faaliyete geçirmek için yoğun çaba sarf ediyor.
Bazen asansörle bazen de merdivenle rüzgar türbininin tepesine çıkan ve neredeyse "cambaz" gibi hareket eden teknisyenler, kanat tamiri içinse iple sarkarak işlerini yapıyor.

100 metre yükseklikte ekmek parası

'Rüzgar cambazları'nın zorlu mesaisi VİDEO

"EĞİTİMLERİ ZORLU GEÇİYOR"

ABK Çeşme Rüzgar Enerjisi Santrali Genel Müdürü Erman Kaya, Türkiye'deki ilk rüzgar türbininin 1998'de Çeşme'de kurulduğunu hatırlattı.
Türkiye'nin rüzgarda kurulu gücünün 2018'de 7 bin 340 megavata ulaştığını belirten Kaya, bu rakamın daha da artmasını beklediklerini söyledi.

Santralde çalışanların elektronik ve mekanik alanda eğitim görmesi gerektiğine işaret eden Kaya, şöyle konuştu:
"Bu sektörde çalışan arkadaşlarımızın yüksekte ve enerji nakil hattında çalışılabilir sertifikası almaları gerekiyor. Sektörle ilgili eğitim aldıktan sonra işbaşı yapıyorlar. Rüzgar türbinlerinde çalışmak için yoğun bir talep var. Eğitimleri ise çok zorlu geçiyor. Şu anda asgari ücretin iki katını alıyorlar. Kendilerini geliştirdikçe bu rakamlar yöneticilik seviyelerine çıkıyor. Sektörün önü çok açık."

100 metre yükseklikte ekmek parası

CAMBAZ BENZETMESİ YAPIYORLAR

Santralde çalışan Murat Güneş ise işin zorluğunun farkında olduğunu vurguladı.
Çevresindeki insanların da mesleğini duyunca şaşırdıklarını anlatan Güneş, "Çok tehlikeli işte çalışıyorsun. Nasıl çıkıyorsunuz?' diyorlar. Bazen bize cambaz benzetmesi yapıyorlar. Eğitim bu işin olmazsa olmazı. Genç arkadaşlarımıza da tavsiye ediyoruz." dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)