2. Ordu Komutanı Temel 15 Temmuz'u anlattı

asd

Darbe girişimi soruşturması kapsamında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tanık olarak dinlenen 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in ifadesi ortaya çıktı.

''F TİPİ KALKIŞMA OLDUĞUNU ANLADIM''

Habertürk'ten Ferdi Durdu'un haberine göre, 15 Temmuz günü Esendere Hudut Taburu’nu denetlemeye gittiğini, dönmek isterken hava sahasının kapatıldığını öğrendiğini belirten Temel, çok alçaktan vadi tabanlarından uçarak Siirt yerine Van’a iniş yaptıklarını ifade etti.

Darbe girişimi gecesi ‘Görevden alındığına’ dair bir mesajın kendisine iletildiğini beyan eden Temel, “Ben Kolordu’ya geçtim. Kurmay Başkanı Albay Murat Temiz, harekât yıldırım mesajını getirdi ve ‘Görevden alınmışsınız komutanım, sıkıyönetim ilan edildi’ dedi. Ben mesajın imza hanesine ve tayin listesine baktım. Bunun F tipi bir kalkışma olduğunu hemen anladım” dedi.

KARARGAH ÜZERİNDE KİMLİĞİ BELİRSİZ HELİKOPTER

Korgeneral Temel, 15 Temmuz gecesini şöyle anlattı:

“Helikopterin içindeki timin inip mevzilendiklerini söylediler. Van İl Jandarma Komutanı, benim ve onun korumaları, ayrıca 2 polis korumam dahil yanıma Kurmay Başkanı Albay Murat Temiz’i alıp helikopter pistine gitmek istedik. Yolda ‘Size telefonlar gelebilir, siz kalın, biz durumu kontrol edelim, sonra gelin komutanım’ dediler. Bunun üzerine karargâha döndüm. Onlar devam etti. Helikopterin yanına varmışlar. Kapıyı zorla açmışlar. Pilotu aşağı indirmek istemişler. Ancak özel tim yere inmiş ve mevzilenmiş.

Helikopterin Şırnak’a inmediğini, kalktığı merkez olan Özel Kuvvet Harekât Üssü’ne indiğini öğrendik. Helikopterle normalde gideceğim yer Siirt’ti ancak ben fikir değiştirip Van’a inmiştim. Planlı iniş yerim olan Siirt’te tertibat alındığını, silahlı ve coplu personelin bekletildiğini öğrendim. Hedef olduğumu anladım. Hatta Ankara’daki evimi bir general aramış, ‘Komutanımla görüştünüz mü?’ diye eşime sormuş, eşim de benle görüştüğünü ifade etmiş. Arayan kişi telefonu kapatmış.”

TİM KOMUTANI: İNFAZ EMRİ ALDIK

Temel, Özel Kuvvet Tim Komutanı’nın şüpheli sıfatıyla verdiği ifadede, Siirt’e gidip “hain” olduğunu söyledikleri bir generali infaz etme emri aldıklarını ancak Siirt üzerine geldiklerinde Van’a devam etmeleri için emir verildiğini ifade ettiğini başsavcıdan öğrendiğini belirtti. Temel, bu nedenle 13 askeri personelin Silopi’de tutuklandığını kaydetti.

''VURUN EMRİNİ VERDİM''

Darbe girişimi günü Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan emre aykırı olarak çıkan iki komando taburunun Cizre’ye sokulmaması ve gerekirse vurulması emrini kendisinin verdiğini ifade eden Temel, Şırnak Valisi ile görüştüğünü ve yolu kesmelerini söylediğini, bu konuda 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’nin kendisine verdiği bir emir olmadığını kaydetti. Temel, Silopi’de geçici görevli bulunan Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer’in görev yerini bırakıp Bolu’ya gitmek istediği duyumunu alır almaz, bu tuğgeneralin yerini terk etmesi durumunda vurulması emrini verdiğini de belirtti.