500 yıllık Kasımpaşa donanması günyüzüne çıkıyor
AA

kasımpaşa donanması

Beyoğlu Belediyesi, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı ile birlikte Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonunda ‘Kasımpaşa’da Donanma Günleri’ isimli resim sergisi açtı. Deniz Müzesi Komutanlığı’nın koleksiyonundaki özel bir seçkiyle hazırlanan 25 resim ve 2 gemi maketi vatandaşların beğenisine sunuldu. Yıllar boyunca İstanbul’un liman semti olarak hizmet veren Kasımpaşa’nın kültürel, askeri ve tarihi birikimini sanatseverlerle buluşturmak için hizmete sunulan sergi vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Serginin açılışına Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü Korlu, Harp Akademileri Komutanı Tahir Bekiroğlu’nun yanı sıra askeri personeller ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"GEÇMİŞE NE KADAR SAHİPSEK, GELECEĞİMİZİ O KADAR İYİ İNŞA EDERİZ"

Kasımpaşalı ve Kasımpaşa’nın hatıralarıyla büyümüş bir Belediye Başkanı olarak heyecanlandığını dile getiren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Kasımpaşa’mızı anlatan, tarihini gelecek kuşaklara aktaran böyle bir sergi açmak beni heyecanlandırıyor. Kökümüzden koparsak geleceğimize bakamayız. Kasımpaşa’nın geçmişi hatıraları çok güçlü bir yapıya sahip, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u keşfiyle başlayan bir hikâyesi var. Çünkü karadan denize gemileri indirildiği yer tam olarak Kasımpaşa’dır. Osmanlı hükümdarları burada çok büyük tersaneler yaptırıyorlar ve o tersanelerde büyük gemiler yapılıyor. Şimdilerde o tersaneler kapandı. Tam böyle bir zamanda Kasımpaşa’yı eski nostaljisiyle anmak ve insanlara semtin kıymetinin ne olduğunu anlatmak için böyle bir sergi açtık. Ben çok kıymetli Sahil Komutanlığımıza teşekkür ediyorum. Sahil Güvenlik Komutanlığının arşivinden çıkan fotoğraflar bunlar. Son söz olarak şunu söylemeliyim, geçmişimize ne kadar sahipsek, geleceğimizi o kadar iyi inşa ederiz” dedi.

500 yıllık Kasımpaşa donanması günyüzüne çıkıyor

"KÜLTÜR VE SANATIN OLMADIĞI BİR YERDE AKIL ÇALIŞMIYOR OLABİLİR"

Sergiyi gezerek fotoğrafları hayranlıkla baktığını söyleyen Başkan Demircan, ”İnsan beden ve ruhtan meydana geliyor. Hayal ve Beden ilişkisi de bu beden ilişkisi kadar önemli bir oluşturuyor. İnsanı insan yapan ise aklıdır. Aklı geliştiren mekanizmalar ise, sözdür, romandır, şiirdir, sergidir, yani kültür dediğimiz alanlardır. Aslında da kültür dediğimiz alanların hepsi insanın aklı ifade ediyor. Aklımızı ne kadar iyi çalıştırırsak, gerçeği o kadar iyi inşa edebiliriz. Kültür sanat faaliyetleri akıl çalıştırmak için olmazsa olmaz bir alandır. Beyoğlu Belediyesi olarak biz kültür sanat alanına çok değer veriyoruz. Sergiler insanlara göstermek, hissettirmek lazım, çünkü bizim liderliğimiz toplum liderliğidir. Gençlerimiz var, geleceğe umutla bakanlarımız var onlara nasıl hayata bakacaklarını romanla, müzikle, sergilerle anlatacağız. Dolayısıyla kültür sanat yoksa bir yerde akıl çalışmıyor olabilir” diye konuştu.

Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonunda açılışı yapılan ‘Kasımpaşa Donanma Günleri’ isimli resim sergisi 7 Mart Pazartesi gününe kadar vatandaşların ziyaretine açık olacak.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)