Euro
15.2528
0.06%
Dolar
13.4300
0.04%
Altın
794.0690
-0.21%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
567.953
-1.87%
2ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 2 C

  85 yaşındaki dede ailesine böyle bakıyor

  Engelli oğlu ve hasta eşine bakan 85 yaşındaki Veysel dede görenleri şaşırtıyor.
  • 25.08.2012 - 13:33
  85 yaşındaki dede ailesine böyle bakıyor

  85 yaşındaki dede ailesine böyle bakıyor #1

  Zonguldak'ta, 46 yaşındaki özürlü oğlu Adnan'a ve yürümekte zorluk çeken 66 yıllık eşi 85 yaşındaki eşi Afi Deveci'nin ihtiyaçlarını görerek bakmaya çalışan 86 yaşındaki Veysel Deveci'nin çalışkanlığı ve azmi, görenleri şaşırtıyor.

  YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

  Gelik Beldesi'nde yaşayan Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan (TTK) emekli 5 çocuk babası 86 yaşındaki Veysel Deveci'nin 4 çocuğu işsizlik nedeniyle İstanbul'a göç etti. Veysel Deveci, askerden geldikten iki yıl sonra denge bozukluğu, el ve ayaklarında titreme başladığı için yürüyemeyen, zeka geriliği yüzünden de konuşmakta güçlük çeken oğlu Adnan ve yaşlılık nedeniyle koltuk değnekleriyle ancak yürüyebilen eşi Afi Deveci'yle tek katlı 2 odalı gecekondu da yaşam mücadelesi veriyor.

  HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

  Yaşına rağmen sağlığından hiçbirşey kaybetmeyen Veysel Deveci, evin temizliğini, yemeğini ve alışverişini tek başına yapıyor. Bununla da yetinmeyen Demirci, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nden 2010'da yüzde 78 oranında özürlü ve yüzde 70 zeka geriliği raporu verilen oğlu Adnan'ın da ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor.

  TEKERLEKLİ SANDALYEYE İHTİYACIMIZ VAR

  800 lira emekli maaşının yanı sıra, devletin oğlu için verdiği 3 aylık 600 lira bakım parası ile geçinen Deveci, "Eşime ve aileme ben bakıyorum, başka bakan yok. Oğlum için bakım parası alıyorum, ama bu para bezine gidiyor. Yemeğini, her şeyini tüm ihtiyaçların yapıyorum. Evin alışverişini, odun kömürünü ben hallediyorum. Eşim de bir çok kez ameliyat oldu. Onun da birçok ihtiyacını ben karşılıyorum. Oğlumu dışarıda gezdirmek için tekerlekli sandalyeye ihtiyacımız var. Bakacak kimse olmadığı için zor olsa da her ikisine de ben bakıyorum. Allah güç verdikçe aileme bakmaya devam edeceğim?" dedi.

  Afi Deveci de eşinin sağlıklı olmasa durumlarının daha kötü olacağını belirterek, "Ben zaten değnekle geziyorum, yürüyemiyorum. Evin içindeyim bir şey de yapamıyorum. Yaşımız ilerledi, durumum iyi değil. Zamanımız böyle sıkıntılı geçiyor. Bir çocuğumuz var hasta. Eşim altını üstünü değiştiriyor. Bize o bakıyor" diye konuştu.


  Görüş Bildir