Euro
10.3807
0.69%
Dolar
8.8628
1.15%
Altın
497.33
1.31%
Borsa
1.382
-1.41%
Bitcoin
374.798
-2.74%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C

  Adil Öksüz'ü serbest bırakan savcı hakim karşısında

  Maddi sorunlar nedeniyle FETÖ'nün dediklerini yaptığını belirten eski savcı Ferhat Sarıkaya, çocuklarını FETÖ okullarına gönderdiğini de itiraf etti.
  • DHA
  • 14.01.2019 - 15:49
  Adil Öksüz'ü serbest bırakan savcı hakim karşısında

  HSYK tarafından, geçtiğimiz hafta FETÖ/PDY ile irtibatı nedeniyle meslekten ihraç edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya, Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada ilk kez hakim karşısına çıktı.

  "2007'DE ANKARA'YA DÖNDÜM"

  Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Ekim 2005'te 2 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Umut Kitabevi'nin bombalanması olayıyla ilgili, 'Şemdinli iddianamesi'ni hazırlayan savcı olan Sarıkaya, hakkında yapılan disiplin soruşturması sonucu meslekten ihraç edildiğini ve 2007'de Ankara'ya döndüğünü söyledi.

  "ÇOCUKLARIMI FETÖ OKULLARINA GÖNDERDİM"

  Ankara'da FETÖ ile irtibatlı olduğunu bildiği eski hakim Burhan Yaz'ın, kendisi ile temas kurduğunu anlatan Sarıkaya, "Bu dönemde Kanada'ya gitmeyi düşünüyordum.  Bunun için Burhan Yaz bana, 20 bin lira para verdi. Ancak vize alamayınca, ailemle birlikte Güney Afrika'ya gittim. Burada benimle, FETÖ/PDY üyesi bir kişi ilgilendi. Çocuklarımı mecburen FETÖ okullarına gönderdim. Ancak burada kaldığım dönemde başka kimseyle tanışmadım." diye konuştu.

  Adil Öksüz ü serbest bırakan savcı hakim karşısında #1

  "SENİN VE AİLENİN CAN GÜVENLİĞİ YOK DEDİLER"

  Sarıkaya, Güney Afrika'da yaklaşık 4 ay kaldıktan sonra Türkiye'ye döndüğünü, Burhan Yaz'ın, kendisini FETÖ/PDY tutuklusu Mehmet Saltan ile tanıştırdığını anlattı. Mehmet Saltan'ın kendisine, "Ergenekon ve Balyoz davaları nedeniyle senin ve ailenin can güvenliği yok. Bosna Hersek'e git. Bu davalar bitene kadar kendini unuttur." dediğini kaydetti. Sarıkaya, bunu ailesinin can güvenliğini düşünerek kabul ettiğini ve Bosna Hersek'e gittiğini söyledi.

  ÖRGÜT YAKLAŞIK 100 BİN LİRA YARDIM YAPMIŞ

  2009 yılında tekrar Türkiye'ye dönüğünü ve 2013 yılına kadar Mehmet Saltan aracılığıyla örgütün kendisine maddi yardım ettiğini söyleyen Ferhat Sarıkaya, mahkeme başkanının ne kadar yardım aldığı yönündeki sorusu üzerine, "Aylık 2-3 bin lira yardım yapıyorlardı. Toplam 100 bin lirayı bulmuştur. Meslekten ihraç edildiğim için gelirim yoktu. Ailemin can güvenliği korkusu ve maddi sorunlar nedeniyle örgütün dediklerini yapmak zorunda kaldım." dedi.

  Anayasa değişikliği kapsamında 2010'da yapılan referandumun ardından, mesleğe tekrar kabul edildiğini belirten sanık Sarıkaya, mesleğe kabulü için olumlu oy veren kişileri tanımadığını, FETÖ ile iltisaklı olup olmadıklarını bilmediğini söyledi.

  İSİMLERİ MAHKEMEYE VERDİ

  Sarıkaya, meslek hayatında tanıdığı ve savcılık ifadesinde ismini vermediği bazı FETÖ/PDY üyelerinin isimlerini yazdığı listeyi, mahkeme heyetine teslim etti.

  Mahkeme başkanı, Sarıkaya'nın verdiği isimlerin birçoğunun kamuoyunda bilinen ve meslekten ihraç edilen isimler olduğunu belirterek, "Bunları vermen soruşturmaya nasıl bir katkı sağlayacak?" diye sordu. Sarıkaya da, "Haklısınız Sayın Başkan, ancak ben bu isimleri savcılık sorgusunda vermeyi unuttuğum için veriyorum. Bu isimlerden bazıları daha önce hiç verilmemiş isimler." yanıtını verdi.

  Mahkeme, Sarıkaya'nın avukatının savunmasını almak ve tanıkları dinlemek üzere duruşmaya ara verdi.

  Adil Öksüz ü serbest bırakan savcı hakim karşısında #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir