Euro
14.4442
3.11%
Dolar
12.8177
3.63%
Altın
735.74
3.18%
Borsa
1.809
1.82%
Bitcoin
748.257
5.45%
18ºC
İstanbul
Hafif yağmur 18 C

  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti

  Herhangi bir aşılama olmadan şeftali ağacının aynı dalındaki sürgünde şeftali ile elma yetişirken, bilim insanları bu durumu ‘mutasyon’ olarak değerlendiriyor.
  • İHA
  • 28.09.2020 - 09:56
  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti

  Adıyaman’ın Sincik ilçesine bağlı Hüseyinli köyünde Mahmut Toprak’a ait bahçede ilginç bir tabiat olayı yaşandı.

  Herhangi bir aşılama olmadan, şeftali ağacında elma ve şeftali aynı sürgünde aynı anda yetişti.

  BİLİM İNSANLARI DA ŞAŞIRDI

  Şeftali ağacında aşılama olmadan elma yetişmesi bilim insanlarını da şaşırttı. Doğal olarak gelişen bu durum görenleri hayrete düşürdü.

  Aynı dal üzerinde aynı zamanda yetişen elma ve şeftaliye ise sahibi gözü gibi bakıyor.

  "ALLAH'IN HİKMETİ"

  Ortaya çıkan bu durumu “Allah’ın hikmeti” olarak değerlendiren Mahmut Toprak, “Bahçemizde her türlü meyve var. Şeftali toplarken elma ve şeftaliyi fark ettim. Şeftali ağacında bir şeftali bir de elma var. Çiçek zamanı tozlanma mı olmuş ne olmuş bilmiyorum. Bu da Allah’ın bir hikmetidir.” dedi.

  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti

  "MUTASYON OLABİLİR"

  Ziraat Mühendisi Bahçe Bitkileri Uzmanı Gani Bereket, bu durumun alışılagelmiş bir durum olmadığın belirterek, ”Hem şeftali hem elma Rosaceae (gülgiller) familyasından. Ancak türler farklı olduğu için aynı anda aynı dalda aynı sürgünde farklı meyvelerin bir arada oluşması bu türler açısından çok ilginç ve çok enteresandır. Bu meyvelerin görsellerini Ankara Üniversitesi Bahçe Bitkileri bölümündeki hocalarımıza gönderdik. Onlarında yorumlarını aldık. Büyük bir ihtimalle bir mutasyon görülüyor. Zaman zaman sert kabuklularda, sert çekirdeklilerde ve yumuşak çekirdeklilerin birbirleriyle aynı ağaçta görüntülerini görebiliyoruz. Bunlar tabiatta görebildiğimiz şeyler. Ancak farklı türlerin aynı sürgün üzerinde aynı ağaç üzerinde görülmesi çok alışılagelmiş bir şey değil. Ben ilk defa görüyorum. Hocalarımız da bunun mutasyon olabileceği görüşündeler.” diye konuştu.

  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti #1

  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti #2

  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti #3

  Adıyaman’da aynı dalda elma ve şeftali yetişti #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir