Euro
11.2056
1.14%
Dolar
9.6217
1.28%
Altın
554.51
1.7%
Borsa
1.463
0.55%
Bitcoin
607.999
0.81%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  Adıyamanlı terzi şalvar kültürü için direniyor

  Adıyaman'ın Kahta ilçesinde kırk yıldır şalvar diken terzi Hüseyin Gündüz kırsal kesimlerde oturan vatandaşların tercih ettiği şalvar kültürünün ölmemesi için direndiğini söyledi.
  • 08.01.2015 - 15:11
  Adıyamanlı terzi şalvar kültürü için direniyor

  Adıyamanlı terzi şalvar kültürü için direniyor #1

  Diktiği şalvarlarla bir geleneği yaşatmaya çalıştığını belirten terzi Hüseyin Gündüz, Kahta’nın çok zengin bir kültüre sahip olduğunu belirtti.

  GENÇLER ŞALVARI TERCİH ETMİYOR

  Şalvarın bu yörenin vazgeçilmez giyim tarzı olduğunu aktaran Hüseyin Gündüz, “Sadece kırsal kesimlerde oturan vatandaşlar değil şehirde oturan insanlar tarafından da çok benimseniyor. Ama şimdiki gençler pek tercih etmiyor. İnanıyorum ki onlar da büyüyünce bu kıyafetleri bir şekilde özenecekler. Çünkü o gençlerin babası, amcası veya dedesi bu şalvarları giymiş. Onları özlerken, elbette onların giydiği elbiselerini de anımsayacaklardır. Evet, bizim buralarda köyler de dahil birçok evde erkeklerin giydiği şalvar, yerini pantolonlara bıraksa da bu kültürümüz ölmüyor. Buraya gelen birçok kaymakama şalvar diktim. Onlar şalvarı giydiği zaman yüzündeki sevinci görmenizi isterdim. Belediye başkanları daha nice nice siyasetçilere ve bürokratlara şalvar diktim.

  Adıyamanlı terzi şalvar kültürü için direniyor #2

  TAKIM ELBİSE YERİNE ŞALVAR

  Hazır üretimlerde el işi göz nuru olmadığı için bir anlam ifade etmiyor. Ama kaynağı, kültüre ve geleneğe dayalı işlerde inanılmaz bir değer olgusu meydana geliyor. Ben öyle inanıyorum ki ilerde geleneğe bağlı gençler evlendiğinde takım elbise yerine şalvar isteyeceklerdir.

  "ŞALVAR TARİHİ BİR KÜLTÜRE BÜRÜNDÜRÜYOR"

  Yeni evlenen gençler, çocukları 3 ya da 4 yaşına geldiğinde terzihaneme gelip kendi çocuklarına özel şalvar dikiyor. Sevimli küçük bir çocuğun üzerinde şalvarı görünce, insanı tarihin derinliklerine götürüyor. Şalvar, çocuğu adeta tarihi bir kültüre büründürdüğü gibi bir o kadar da yakıştığını görüyoruz. Bu da insanı mutlu etmeye yetiyor" dedi

  Adıyamanlı terzi şalvar kültürü için direniyor #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir