Ağrı Dağı'nda kaybolan kadın dağcı 3 gün sonra bulundu
AA

ağrı kayıp dağcı

Alınan bilgiye göre, Ağrı Dağı'nda kaybolan İran uyruklu kadın dağcı Rugiya Fellah'ı (38), kurtarmak için ekipler seferber oldu.

Hava muhalefeti nedeniyle helikopterle dağdan indirilemeyen Fellah, 8 kişilik arama ekibi tarafından bin 600 metreye kadar elde taşındı. Burada ambulansa alınan Fellah daha sonra Doğubayazıt Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Hastanede tedavi altına alınan kadın dağcının vücudunda kısmi donmalar bulunduğu, sağlık durumunun ise iyi olduğu belirtildi.

Arama kurtarma ekibinden Cuma Saltık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 14.00 sıralarında helikopter ile dağa gittiklerini belirterek, "İranlı dağcı kayalıkların dibinde mahsur kalmıştı. İlk gördüğümüzde bizimle konuşacak durumdaydı. Çok üşümüş, elleri ve ayakları donmuş vaziyetteydi" dedi.

İran'dan 10 Şubat Çarşamba günü Türkiye'ye giriş yapan 7 kişilik grup, Ağrı Dağı'na zirve tırmanışına başlamıştı. 5 bin metreye ulaştığında rahatsızlanması dolayısıyla kamp alanına geri dönmek üzere gruptan ayrılan kadın dağcı Fellah'tan bir daha haber alınamamıştı.