Alevi iş adamları Cem TV'yi boykot etti

Sünni ve Alevilerin birlikteliğine önemli katkı sağlaması beklenen 'Cami-Cemevi Kültür Merkezi'nin temeli törenle atıldı.

Ankara'nın Mamak ilçesinde hayata geçirilecek olan proje, Hacı Bektaş Veli Kültür Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı ile Cem Vakfı tarafından yürütülecek. Projenin finansmanını ise Alevi ve Sünni iş adamları üstlenecek.Bu projeyi destekleyen Alevi kurumları olduğu gibi karşı çıkanlar da oldu. Bu ayrışmaya son olarak Türkiye'nin önde gelen müzik şirketleri de katıldı

Türkiye'nin önde gelen müzik şirketleri aldıkları ortak kararla İzzettin Doğan'ın sahibi olduğu Cem Tv ve Cem Radyo‘ya boykot kararı aldılar.

EŞİTLİKTEN SÖZ EDEN İŞ ADAMLARININ TAVRI ŞAŞIRTTI


Alevi iş adamlarına ait olan Kalan Müzik, Seyhan Müzik, Anadolu Müzik, Şah Plak, Arda Müzik, Güvercin Müzik ve Akkiraz Müzik şirketleri kendilerine ait olan albümlerin ve kliplerinCem TV ve Cem Radyo‘da yayınlanmasını yasakladılar.

Müzik şirketleri tarafından Cem TV ve Cem Radyo'ya gönderilen resmi yazı şöyle:

” Aşağıda isimleri yazılı müzik şirketleri olarak ürettiğim ve kapağı üzerinde logolarımızın olduğu albümlerin ve kliplerin “Cem Radyo – Cem TV” kanalarında yayınlanmasına bugünden itibariyle izin vermediğimizi tarafınıza iletir, yayınlarda kullanılması halinde gerekli yasal işlemlerin başlatılacağını bildiririz “

Alevilere ait olan müzik şirketleri Halk ve Özgün müzik alanında Türkiye'nin en önemli müzik şirketleri arasında. Halk, etnik ve özgün müziğin önde gelen sanatçıların albümleri bu müzik şirketlerinin etiketleriyle çıkarılıyor.

Müzik şirketlerinin yayın yasağı İzzettin Doğan'a vurulan büyük bir darbe. Zira Doğan'ın sahibi olduğu radyo ve tv kanalı bu şirketlerden çıkan albüm ve klipler büyük ilgi görüyordu. Özelikle Alevi müziklerine geniş yer veren Cem Radyo ve Cem TV bundan böyle bu şirklere ait albüm ve klipleri yayınlayamayacak. Bu da izleyici ve dinleyici kaybı demek.

BOYKOTA ALEVİ SANATÇILAR DA DESTEK VERDİ

Alevi sanatçılarda İzzettin Doğan'a tepki göstererek Cem Vakfı'nın gece ve organizasyonlarında yer almayacaklarını açıkladılar.

İzzettin Doğan'ın Fetullah Gülen ile “cami-cemevi” projesinde yer almasına tepki gösteren Tolga Sağ ve Gani Pekşen, Cem Vakfı Ankara Şubesi'nin Ankara'da yapacağı konser etkinliğinde yer almayacaklarını açıklamışlardı.

MÜZİK ŞİRKETLERİNİN GÖNDERDİĞİ YAZI

Alevi iş adamları Cem TV'yi boykot etti