Euro
11.1953
1.04%
Dolar
9.615
1.21%
Altın
554.22
1.65%
Borsa
1.467
0.77%
Bitcoin
604.001
-1.31%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Ankara'da kirpi kemiği yiyen kızın yemek borusu delindi

  Yediği kirpinin kemiğinin yemek borusunu delmesi sonucu rahatsızlanan 13 yaşındaki kız çocuğu, tedavisinin ardından taburcu edildi.
  • 25.06.2015 - 16:31
  Ankara'da kirpi kemiği yiyen kızın yemek borusu delindi

  ankara

  Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden yapılan açıklamada, 13 yaşındaki Fatma Gezer'in, ailesiyle 5 gün önce yediği kirpinin kemiğinin boğazına takıldığı ve yemek borusunun delindiği bildirildi.

  Çocuk Acil Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Nilden Tuygun, Gezer'in baş ağrısı, ateş, istifra, boğazında ve göğsünün üst kısmında ağrı şikayetleriyle kendilerine başvurduğunu belirtti.

  KÜREK KEMİĞİNİ FARKINDA OLMADAN YUTMUŞ

  Hastanın boğazına takılan kemik nedeniyle kanama geçirdiği bilgisini veren Tuygun, şunları kaydetti:

  "Annesi müdahaleyle kemiği çıkarmak istemiş ancak başarılı olamamış. Bu bulguları aile bize söylemeden geldi. Menenjit şüphesiyle yaklaştık. Çocuğun bulgularından yola çıkarak akciğer tomografisi çektiğimizde yabancı cisim tespit ettik. Hastamız geldiğinde oksijeni azalmıştı. Oksijen desteği verdik, ateşi düşürüldü, ardından gerekli müdahaleleri yaptık. Kirpi etinin ülkemizin bazı yerlerinde şifalı olduğu düşünülerek tüketildiğini öğrendik ancak bu yanlış bir uygulamadır. Hastamız da kirpinin sırt bölümündeki kürek kemiğini farkında olmadan yutmuş."

  KEMİĞİ ÇIKARDILAR

  Ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Ayşe Karaman da bükülebilir endoskop yardımıyla hastanın yemek borusuna girdiklerini, kemiği çekerek ağız yoluyla çıkardıklarını aktardı.

  "DÜNYA TIP LİTERATÜRÜNE GİRECEK"

  Hastanın bir süre yoğun bakımda kaldığını ifade eden Karaman, şu görüşleri paylaştı:

  "Görüldüğü gibi hastamızın bütün şikayetleri geçti ve sağlıklı şekilde taburcu ediyoruz. Yemek borusunu delip göğüs boşluğuna yerleştiği için hastanın hayati tehlikesi yüksekti. Hastamızın boğazına kaçan cismin kirpi kemiği olması dolayısıyla vakanın dünya tıp literatürüne girmesini bekliyoruz."

  Fatma Gezer de bir daha kirpi yemeyeceğini kaydetti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir